szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nincs új történelemértelmezés Magyarországon címmel vendégkommentárt közölt a bécsi magyar nagykövettől a Der Standard című osztrák lap pénteki száma. A cikkben Szalay-Bobrovniczky Vince Paul Lendvai keddi jegyzetére reagált, és vitatta például azt, hogy az országot sok bírálat érte.

Történelmi tény, hogy Magyarországról a zsidókat csak a német megszállás kezdete után deportálták, a kormány segítségével is. Ezt mértékadó magyar kormányzati illetékesek soha nem tagadták. "Történelmi tény, hogy a budapesti zsidók többsége túlélte a holokausztot, így ma a budapesti zsidó közösség örvendetes módon az egyik legnagyobb Európában" - írta a diplomata. 

Rámutatott, hogy a Holokauszt Emlékközpont létesítéséről az első Orbán-kormány döntött 1999-ben. Elutasította, hogy a deportálások időszakának új értelmezését burkoltan a jelenlegi kormánynak tulajdonítsák. "Az, hogy a magyar történelem állítólagos újraértelmezésének bizonyítékát egy bűnöző (Adolf Eichmann) kijelentése szolgáltatná, Magyarország szidalmazásának új minőségét jelenti" - tette hozzá. A leghatározottabban visszautasította, hogy a magyar kormányt "újra és újra nacionalizmussal vádolják". "Egy nacionalista más nemzetek hátrányára határozza meg saját magát, Magyarországon ilyet egyetlen komolyan vehető politikus sem tesz" - írta. 

Harsányi Lászlót, az emlékközpont igazgatóját a kuratórium váltotta le, és nem a kormány - írta. A Der Standard budapesti tudósítójának, Kathrin Lauernek ugyancsak kedden megjelent tudósítására utalva, amely bírálta a központ élén történt személycserét, kijelentette: Szita Szabolcs történésznek - akit a tudósító Harsányi valószínű utódaként említett - "nemhogy nem rossz a híre, hanem nagyon jó". Ez a minősítés azonban nem illett volna a tudósító "koncepciójába" - vélekedett a nagykövet. 

Helytálló az állítás, hogy Magyarországot sok bírálat érte a médiatörvény miatt - írta, hozzátéve, hogy véleménye szerint igazságtalanul. Visszautasította viszont a Lendvai cikkében foglalt állítást, hogy a magyar EU-elnökséget sok bírálat érné. "Az elnökség csak elismerést kapott, Michael Spindelegger osztrák külügyminisztertől Angela Merkel német kancellárig" - fogalmazott a nagykövet. 

Magyarország pártpolitikai állástól függetlenül demokratikus, nyitott, Európa-barát ország, mindig nyitva állt a külföldiek és a külföldi befektetők előtt, a nemzeti kisebbségek elismerését pedig alkotmányos szintre emelte, "bármit is próbálnak bebeszélni az embereknek Ausztriában" - írta a diplomata. Azoknak, akik Magyarországot "tekintélyelvű rendszerekre hajazó banánköztársaságként" akarják beállítani és ezzel feszültséget kelteni Magyarország és Ausztria között, erről saját lelkiismeretükkel kell elszámolniuk - fejeződött be a nagykövet írása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!