Az utóbbi két évtized egyik legbefolyásosabb szereplője távozik az osztrák politika színpadáról azzal, hogy Wolfgang Schüssel volt kancellár hétfőn bejelentette, visszavonul, és képviselői mandátumáról is lemond. Az országot 2000–2007 között irányító, a parlamentben 32 éven át jelen lévő Schüssel elmondása szerint azt a vizsgálatot akarja segíteni lépésével, ami a Telekom Austria távközlési cégtől származó vesztegetési pénzek útját követve egykori jobboldali koalíciója több vezető személyiségét is korrupció gyanújába keverte. A bécsi államügyészség egyelőre még nem nyilatkozott, hogy az ártatlanságát hangoztató volt néppárti (ÖVP) vezért beidézi-e bűnügyben tanúnak, ám ha az ellenzék rákényszeríti az ÖVP és a szociáldemokraták (SPÖ) alkotta koalíciót az egyre terebélyesedő botrány miatt parlamenti vizsgálóbizottság megalakítására, akkor kötelezhetik ott a megjelenésre. Úgy hírlik, az ÖVP jelenlegi első embere, Michael Spindelegger alkancellár-külügyminiszter bírta rá a lemondásra, hogy elterelje pártjáról a figyelmet.
A lavinát okozó hógolyót egy 2004. februári árfolyam-manipuláció indította útjára, melyet az államügyészség csak az idén nyáron kezdett vizsgálni. Egy kis bécsi brókerház, az Euro Invest Bank AG közbeiktatásával kötött tranzakcióval a kereskedés zárása előtt röviddel a 28,42 százalékban az állam tulajdonában lévő Telekom Austria részvényei váratlanul nagyot erősödtek. A jól időzített üzlettel beállított kurzus pedig 10 millió eurós prémiumra tette jogosulttá a meghatározó osztrák telefontársaság csaknem száz vezetőjét. A tranzakciót a később a cég pénzügyi igazgatójává vált Gernot Schieszler bonyolította le, akinél a házkutatás során vaskos naplót találtak, amelyben éveken keresztül feljegyezte a Telekom Austria vesztegetéssel és pártfinanszírozással kapcsolatos sötét ügyeit. A volt igazgató gyorsan vádalkut kötött azzal az idén januárban életbe lépett törvény nyújtotta lehetőséggel élve, amely a korrupciós ügyekben koronatanúnak jelentkezőket nem küldi börtönbe, hanem megelégszik a pénzbüntetéssel.
Azóta hullanak a politikusfejek. Az ügyészség két szálon nyomoz, Schieszler feljegyzései és információi mellett a magyarországi ügyek egyengetésével is hírbe hozott (HVG, 2011. május 28.) pr-szakember és lobbista, Peter Hochegger könyvelését is vizsgálják. Abban ugyanis 25 millió eurós bevétel rejlik a Telekom Austriától, s médiaszolgáltatásai után csak 16 millióval tud elszámolni. A feltételezések alapján politikusok rajta keresztül kaptak kenőpénzeket. Hochegger érintett a BUWOG lakásszövetkezet privatizációját vizsgáló nyomozásban is, melyben hűtlen kezeléssel gyanúsítják Schüssel volt pénzügyminiszterét, Karl-Heinz Grassert.
A hírek szerint 72 ezer euró ütötte az infrastrukturális ügyek miniszteri posztját mindössze egy évig betöltő szélsőjobboldali szabadságpárti (FPÖ) Mathias Reichholdnak a markát, utódját, Hubert Gorbachot 264 ezer euróval jutalmazta a Telekom Austria. A pártjából, a koalícióban az FPÖ-t váltó, abból kiszakadt Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) alakulatból most kizárt Gorbach az alternatív telefonszolgáltatókra hátrányos szabályokat vitt át a törvényhozáson, tízmillió eurós haszonhoz juttatva megbízóját. A nyomozás szerint magának a BZÖ-nek is jutott 600 ezer euró, és 20 ezer euró szponzori támogatást kapott a Telekom Austriától Wilhelm Molterer volt alkancellár és pénzügyminiszter szülőfalujának focicsapata.
Belekeveredett a botrányba Ernst Strasser is, aki korábban lemondott európai parlamenti mandátumáról, és az ÖVP is kizárta, miután egy brit lap provokációjának beugorva pénzért fiktív megbízójának kedvező módosítási javaslat benyújtását vállalta. Most a belügyminisztersége alatt a katonaság, a rendőrség és a tűzoltóság egységes biztonsági kommunikációs beszerzésére kötött 2004-es szerződést vizsgálják. A tendert egy évvel korábban a német Siemens vezette csoport nyerte, ám Strasser az eredményt műszaki hiányosságokra hivatkozva utólag szemrebbenés nélkül megsemmisítette, és a Telekom Austria vezette konzorciumot – amelynek a francia Alcatel és az amerikai Motorola volt még a tagja – hozta helyzetbe.
Strasser szívét a nyomozás szerint a Magyarországon is kétes hírnévre szert tett Alfons Mensdorff-Poully lágyította meg, aki utóbb állítólag 3,7 millió eurót kapott az üzlet megszerzéséért, ebből 1,1 milliót a Telekom Austriától. Az osztrák sajtó értesülései szerint a burgenlandi gróf azon cégeken – például az M.P.A. Budapesten és a Valurexen – keresztül jutott a pénzhez, amelyek neve korábban felmerült a Gripen vadászgépek Magyarországon is elhíresült beszerzése kapcsán. Emiatt Nagy-Britanniában vádat emeltek ellene, ami alól a Gripen-eladásokban érdekelt brit BAe Systems által tavaly kötött – vesztegetést nem, csak könyvelési hiányosságokat elismerő – vádalku őt is mentesítette.
FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS