szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A "magyar kormány érti félre a saját helyzetét a világban és a saját állampolgáraival kapcsolatban" – véli Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem jogászprofesszora, akinek a The New York Times honlapján jelent meg újabb írása Magyarországról Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász blogjában. A Fidesz és a kormány politikusai többször beszéltek már arról, hogy az őket kritizáló külföldiek szerintük nem értik Magyarországot.

A blogban hat pontba szedve bírálja az alkotmánnyal kapcsolatos hivatalos magyar álláspontot Kim Lane Scheppele amerikai alkotmányjogász, aki nem először kritizálta Orbán Viktor kormányát.

A professzor a "Magyarország, félreértve?" című munkájában írta: a Fidesz a szavazók 53 százalékának támogatásával szerezte meg kétharmados többségét 2010-ben, de ez a támogatás mára elolvadt, a választókorúak mindössze 16 százaléka támogatja a Fideszt.

Scheppele szerint nem igaz, hogy a Fidesz konzultált az emberekkel az új alaptörvényről, és a választási kampányban sem jelezték, hogy új alkotmányt készülnek elfogadni, ráadásul népszavazást sem írtak ki az ügyben.

Kim Lane Scheppele
MTI / Szigetváry Zsolt

Szintén nem igaz, hogy az új törvények elfogadása előtt konzultáltak az európai intézményekkel a jogszabályokról, és elfogadták őket. Gyakran nem az a törvény került ugyanis a parlament elé, amelyet előzetesen elküldtek az EU-nak, gyakran pontatlan fordításban – írja a harmadik pontban.

Az amerikai alkotmányjogász úgy látja: bár Magyarország előző alkotmánya a rendszerváltozás után a régi maradt, mégis olyan változásokat hajtottak végre benne, hogy Európa egyik legdemokratikusabb alaptörvénye lett.

Scheppele felveti az írásban, miért olyan fontos Magyarországnak, hogy olyan alkotmánya legyen, amelyben keresztény országgá nyilvánítják az államot. A professzor szerint egyebek mellett a lengyel és az ír alkotmányban is jelentős szerepe van a vallásnak, de úgy látja: ezen államok polgárai sokkal vallásosabbak, mint a magyarok.

A hatodik pontban a szakember cáfolja, hogy más európai országok gyakorlatában is megtalálhatóak a magyar kormány vitatott intézkedései. Példaként említi itt a túl sok egyéni képviselői indítványt, amelyekkel szerinte a Fidesz a hatalmát akarja megszilárdítani, a vitákat elkerülni, „és akár tíz nap alatt javaslatból törvényt csinálhat”. Európában ezt a módszert arra használják, hogy a kisebb pártok, illetve a kisebbségek is benyújthassanak javaslatokat - magyarázta.

A bejegyzés elején Paul Krugman megjegyzi, hogy Kim Lane Scheppele jövő héten Budapestre látogat, ahol előadásokat tart majd, és találkozókon vesz részt. Részleteket azonban nem közölt a programról a blog írója.

Kim Lane Scheppele ugyancsak a Krugman-blogban írt december második felében arról, hogy „kevesebb mint 20 százalékos felhatalmazással a Fidesz most lerombolja Magyarország alkotmányos rendjét, és úgy tűnik, senki az országban nem tudja megállítani”. Ugyancsak decemberben, a hvg.hu-nak adott interjúban fejtette ki a véleményét arról, hogy Magyarország szerinte már nem nyugati típusú állam, hanem egyre inkább pártállam.

Kim Lane Scheppele a kelet-európai alkotmányok egyik legismertebb szakértője az Egyesült Államokban, és régóta tanulmányozza már a magyar jogrendet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!