szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok kairói nagykövetségére menekült több amerikai, hogy ott várják ki, amíg megkapják az engedélyt az egyiptomi hatóságoktól az országból való távozásra. Kate Starr amerikai külügyi szóvivő hétfőn Washingtonban megerősítette ezt.

Az egyiptomi hatóságok kilenc napja a kairói repülőtéren nem engedtek fel egy Dubajba induló repülőgépre több amerikai aktivistát, az egyiptomi demokratikus átalakulást segítő civil szervezetek munkatársait, köztük Ray LaHood amerikai közlekedési miniszter fiát.

Az egyiptomi katonai kormány néhány hónapja elrendelte a külföldi adományokból működő egyiptomi szervezetek és több külföldi alapítvány pénzügyeinek vizsgálatát. Összesen 17 egyesületnél tartottak házkutatásokat, és lefoglaltak bizonyos eszközöket. A nyomozás kapcsolatban áll a Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök megbuktatását követő belpolitikai nyugtalansággal. A hatalomra került egyiptomi tábornokok "idegen kezeket" sejtenek a katonai kormányzat elleni tüntetések hátterében, és rendszeresen azzal vádolják a tiltakozókat: külföldről pénzelik őket, hogy destabilizálják az országot.

Vezető amerikai kongresszusi képviselők és a washingtoni külügyminisztérium jelezte: felháborítják ezek az eljárások. Amerikai illetékesek ismételten figyelmeztettek, hogy Washington felülvizsgálhatja az évi 1,3 milliárd dolláros amerikai katonai segélyt, ha Kairó nem tesz érzékelhető lépéseket a demokrácia irányában.

Az utazási tilalommal sújtott amerikai állampolgárok a Nemzeti Demokrata Intézet és a Nemzetközi Republikánus Intézet munkatársai. Mindkettő állami támogatásban részesül, és lazán kapcsolódik a két vezető amerikai politikai párthoz.

A washingtoni külügyminisztérium nem közölte, hogy hány amerikai állampolgár keresett menedéket a kairói nagykövetségen, és kik voltak azok. Amerikai illetékesek szerint ezen a héten egyiptomi katonai küldöttséget várnak Washingtonba szokásos tárgyalásokra. Ottani várakozások szerint ezek középpontjában az egyiptomi nem kormányzati szervezetek elleni fellépés áll majd.

Barack Obama amerikai elnök január 20-án telefonon beszélt Huszein Tantávival, az Egyiptomot irányító katonai tanács elnökével. Hangsúlyozta a nem kormányzati szervezetek fontosságát, és utalt arra a 3,2 milliárd dolláros hitelkérelemre, amellyel Egyiptom a Nemzetközi Valutaalaphoz fordult.

Leon Panetta amerikai védelmi miniszter az elmúlt hét végén szintén beszélt Tantávival, sürgetve az utazási tilalom feloldását, és aggodalmát fejezve ki a nem kormányzati szervek elleni korlátozások miatt - közölte a Pentagon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!