A lemondott maldív-szigeteki elnök új választásokat követel

Új választások kiírását követelte pénteken Mohamed Nasíd lemondott maldív-szigeteki elnök, a szigetországban kezdett tárgyalásokat a rendezésről tárgyal a nap folyamán Oscar Fernández-Tarancot, az ENSZ-főtitkár politikai ügyekben illetékes helyettese.

  • MTI MTI
A lemondott maldív-szigeteki elnök új választásokat követel

A világszervezet képviselője már megérkezett az Indiai-óceánon fekvő szigetcsoport fővárosába, Maléba és előbb a szerdán államfői tisztségbe beiktatott Mohamed Vahíd Haszan Manik tárgyal.

Fernández-Tarancót még az előző államfő hívta meg, hogy segítsen kiutat találni a politikai válságból. Az ellenzék azért kezdte támadni, mert őrizetbe vétetett egy bírót, akiről azt állította, hogy a szigeteket 30 évig vaskézzel kormányzó Maumun Abdul Gajum elnök embere. Azzal is vádolta őt, hogy előnyben részesítette az ellenzéki vezetőket. A legfelsőbb bíróság és a főügyész hiába kérte az államfőtől a bíró szabadon bocsátását. A megmozdulások három hétig tartottak, amelynek végén rendőrök lázadtak fel, akik elfoglalták a tévé székházát. Mohamed Nasíd, az ország első (2008-ban) demokratikusan megválasztott elnöke ezt követően lemondott, akkor azt mondta azért távozik a hatalomból, mert nem akar vaskézzel kormányozni. Egy nappal később pedig azt mondta, hogy puccsal buktatták meg. Csütörtökön ezért azt követelte, hogy korábbi alelnöke, aki helyére lépett az államfői tisztségbe, ugyancsak mondjon le és írjanak ki új választásokat.

Fernández-Taranco pénteken értésére adta a feleknek, nem azért jött, hogy előírja, miként lehet az elmúlt napokban bekövetkezett politikai válságot megoldani. Mint mondta, nem lehet külső megoldást találni valamire, amit a Maldív-szigetek lakosainak maguknak kell rendezniük. Hozzátette, hogy az ENSZ a volt elnök (Mohamed Nasíd) biztonságáért aggódik.

A Maldív-szigetek 1192 korallszigetből áll, 278 ezres lakosságát kizárólag muzulmánok alkotják. Évente mintegy 600 ezer turista keresi fel, ebből származik az ország jövedelmének az egyharmada.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.