UNESCO: kihalhat a világon beszélt nyelvek fele

Kihalás fenyegeti a világon beszélt körülbelül hatezer nyelv felét az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO szerint.

  • MTI MTI
UNESCO: kihalhat a világon beszélt nyelvek fele

Kéthetente elveszítünk egy nyelvet - közölte Bonnban a Német UNESCO Bizottság annak kapcsán, február 21. az anyanyelv világnapja. Idén az anyanyelvi oktatás került a világnap középpontjába. Az egyes országokat arra bátorítják, hogy támogassák az anyanyelvi képzéseket és az iskolai oktatást.

Az anyanyelv nemzetközi világnapjának célja 2000 óta a nyelvi és kulturális sokszínűség és többnyelvűség támogatása. Az UNESCO létrehozta a veszélyeztetett nyelvek atlaszát, amely 2474 nyelv nevét, régióját és veszélyeztetettségi fokát tartalmazza most. Köztük 230 olyan nyelv található, amelyek már 1950 óta kihaltnak számítanak. Az atlaszt kéthetente frissítik.

A nyelvek veszélyeztetettségének hátterében többféle ok is meghúzódhat. Ide tartoznak a háborúk, az üldöztetések, a stigmatizálások, de a migráció és a nyelvek keveredése is. Hozzájárul egyes nyelvek háttérbe szorulásához az új információs eszközök által előnyben részesített nyelvek, különösen az angol térhódítása is.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.