Elítélte Szíriát az UNESCO, de nem zárják ki

Elítélte Szíriát az egy éve tartó népfelkelés kegyetlen elnyomásáért csütörtökön az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO.

  • MTI MTI
Elítélte Szíriát az UNESCO, de nem zárják ki

A párizsi székhelyű szervezet ugyanakkor nem tett eleget több nyugati, illetve arab ország arra irányuló követelésének, hogy Damaszkuszt zárják ki az UNESCO emberi jogi bizottságából.

Az elfogadott határozat tervezetét Szaúd-Arábia, Nagy-Britannia és néhány más ország terjesztette elő. A határozat a többi között azzal vádolta a szíriai rezsimet, hogy folyamatosan megsérti az emberi jogokat és az alapvető szabadságjogokat. A szavazás során 35 ország támogatta a Szíriát elítélő határozatot, míg 8 ellene szavazott. 14 tagállam tartózkodott a szavazástól.

Az ENSZ-szervezet vezető testülete - amelynek a többi között az Egyesült Államok, Franciaország és Oroszország is tagja - tavaly novemberben választotta be Szíriát az UNESCO két bizottságába, köztük az emberi jogok érvényesülését ellenőrző bizottságba. Szaúd-Arábiával, Nagy-Britanniával, Dániával és Tunéziával az élen most több ország sürgette az emberi jogokat lábbal tipró Damaszkusz kizárását a testületből, ehhez azonban nem lett meg a szükséges többség.

Az UNESCO vezető végrehajtó testülete ugyanakkor felszólította a szíriai rezsimet, hogy haladéktalanul vessen véget az emberi jogok megsértésének. Sürgette továbbá a lakosság védelmét, valamint a véleményszabadság helyreállítását. Felkérte  az UNESCO főigazgatóját, hogy a jövőben rendszeresen tegyen jelentést a szíriai helyzetről.

A határozat nem említette Szíria tagságát a szervezet emberi jogi bizottságában.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.