szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem ért egyet az Európai Parlament képviselőinek többsége az EP húsztagú vezetői fórumának azon döntésével, hogy uniós finanszírozáshoz jusson az elsősorban szélsőjobboldali pártokat tömörítő Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetsége (ENMSZ) - írta csütörtökön megjelent legfrissebb számában a European Voice című brüsszeli hetilap.

A címoldalas cikket illusztráló fénykép azt a jelenetet ábrázolja, amikor a Jobbik tagjai uniós zászlót égetnek egy budapesti tüntetésen. 

Az Economist-csoporthoz tartozó, csakis uniós ügyekkel foglalkozó újság emlékeztetett arra: az Európai Parlament vezetése nemrégiben hozzájárulását adta, hogy a pártszövetség uniós központi költségvetési juttatást kapjon, jóllehet az ENMSZ nem teljesíti a támogatáshoz előírt azon feltételt, hogy hét EU-tagállamból összesen legalább 25 képviselővel rendelkező frakciót alakítson az EP-ben.

Ezzel a döntéssel fejezte ki elégedetlenségét a 751 EP-képviselő többsége egy múlt heti plenáris szavazáson. A képviselők az EP költségvetésénél szigorúbb szabályozást sürgettek, hogy azzal megakadályozható legyen az idegengyűlölő vagy rasszista nézeteket hirdető pártok uniós pénzhez jutása - vélte a cikk.

AP / Christian Lutz

Hozzátette, hogy vannak a döntésnek védelmezői is, akik szerint nem engedhető meg, hogy a nagy pártok képviselői azért tiltsák meg kisebbek finanszírozását, mert nem értenek egyet azok nézeteivel.

Az EP szabályai szerint a parlamentben képviselt pártok összesen 18,9 millió euró juttatásban részesülhetnek a személyzet, illetve az adminisztráció fenntartásához, a juttatás pártcélokra nem használható fel. Az összeget az egyes pártcsoportok között nagyjából "méretarányosan" osztják fel. A legnagyobb keretet, 6,5 millió eurót idén a legnépesebb frakció, az Európai Néppárt kapja, a szocialisták (4,3 millió euró) és a liberálisok (1,95) előtt. Az ENMSZ nem egészen 290 ezer euró támogatáshoz jutott.

A szövetséghez olyan pártok tartoznak, mint a Jobbik, a francia Nemzeti Front, a Brit Nemzeti Párt, az olasz Fiamma Tricolore, a svéd Nemzeti Demokraták, a Belga Nemzeti Front. A lap idézte Helga Trüpel német zöldpárti képviselőt, aki szerint a csoport pártjai "egyfajta új fasizmust képviselnek", amit a képviselők "nem akarnak anyagilag támogatni". Trüpel szerint a Jobbik antiszemita is.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!