szerző:
Kottra Kata
Tetszett a cikk?

Gyilkosság, testi sértés, prostituáltak futtatása - Németországban a hatóságok többek között ezekkel gyanúsítják az elmúlt években számos balhéba belekeveredett motorosklub, a Hell's Angels első számú vezetőjét. A filmekből és az irodalomból is jól ismert motorosbanda németországi vezetője állítólag kivégeztetett egy török férfit, akinek a holtteste végül egy betoncsarnok padlózatában kötött ki. Az ügy különös pikantériája, hogy a bandavezér elit körökbe is bejáratos volt, többek között a volt német államfőt, Christian Wulffot is ismeri.

Németországban a 70-es években honosodtak meg az USA-ban alapított rocker- és motorosbandák. A legismertebb közülük minden kétséget kizáróan a Hell's Angels (Pokol Angyalai), amelynek Németország-szerte számos tagszervezete van. Az utóbbi években felbukkantak mellettük rivális csoportok is, mint például a Bandidos ("banditák") vagy a Mongols ("mongolok").

A német hatóságok szerint a motoros bandák egyes tagszervezetei már régóta nemcsak azzal foglalkoznak, hogy közös hobbijuknak élve együtt induljanak túrázni kifényezett Harley Davidsonjaikon, hanem fontos szerepet vállalnak a szervezett bűnözés különbözű területein. Drog- és emberkereskedelem, szervezett prostitúció, garázdaság, engedély nélküli fegyverhasználat szerepel a bűnlajstromukon. Németország északi részén bő egy héttel ezelőtt akciófilmekbe illő módon ellentámadásba lendült a rendőrség. A müncheni olimpia után alapított terroristaellenes elitalakulat tagjai helikopterről leereszkedve betörtek a hannoveri Hell's Angels-főnök házába. Frank Hanebuthot egy korábbi segítője tanúvallomása alapján azzal vádolják, hogy ő adta ki a parancsot egy török férfi kivégzésére.

AP / Eric Risberg

A koronatanú golyóálló mellényben lépett a bíróság elé

Tekin Bicer két éve tűnt el. A koronatanú szerint Bicer azért került összetűzésbe a Hells Angels-szel, mert gondok támadtak a motorosokhoz befolyó, lányok futtatásából és fegyverkeresekedelemből származó pénzekkel. Mielőtt Bicert agyonlőtték és a holttestét állítólag az egyik rockerklub padlózatába betonozták, a férfit rettenetesen megkínozták. A teste azóta sem került elő, a rendőrség a tanúvallomás megtétele óta eltelt időben is hiába kereste.

Hell's Angels, a motoros szekta

A megengedett sebesség túllépésénél és a középső ujj megvillantásánál azért egy kicsit többet kell tennie annak, aki a Hell’s Angels tagja szeretne lenni. Először is: nem szeretni kell, hanem akarni. A Hell’s Angels nem egy amerikai motors szekta, hanem maga a motoros szekta. Akkor alakult, amikor az Egyesült Államok bűnmegelőzésre szakosodott szervezetei nem annyira figyeltek. Elmúlt a háború, új veszélyre kellett koncentrálni, aminek a színe természetesen a vörös volt - az országban divat lett a járőrözés, a kukucskálás, az intézkedés. A Hell's Angelsről és a motoros bandákról bővebben itt.

Az a férfi, aki mindezt elmondta, maga is bíróság előtt áll emberkereskedelem, üzletszerű kéjelgés elősegítése, zsarolás és súlyos testi sértés miatt. A pere május végén kezdődött Kielben. Mivel úgy döntött, hogy a kedvezőbb ítélet reményében kész beszélni a Hell's Angels belső struktúráiról és az egykori társak által elkövetett bűncselekményekről, a Pokol Angyalai körében árulónak számít. A 40 éves férfi ezért golyóálló mellényben lépett még a bíróság elé is. Hanebuth ügyvédje szerint a férfi hazudik és csak a bőrét menti.

Az alsó-szászországi rendőrség ezt nyilvánvalóan máshogy látja. Minden bizonnyal a koronatanú útmutatásai szerint tartott május 24-én összehangolt házkutatást, amely nemcsak Hanebuth hannoveri házát, hanem még összesen 80 rockerklubot, bordélyt és éttermet érintett. Ennek során a rendőrség dobozszámra foglalt le dokumentumokat, és öt Hells Angels-tagot őrizetbe is vett. A hatóságok 69 ember ellen kezdték meg a nyomozást 194 eljárás keretében. A fő vádak: ember-, drog- és tiltott fegyverkereskedelem, testi sértés és korrupció.

A folklorisztikus elemek a szervezett bűnözést takarják

A Hell's Angels-ügynek az adja a különös pikantériáját, hogy Frank Hanebuth évekig bejáratos volt Hannover legjobb köreibe. Az ügyvédje Götz von Fromberg, akinek éveken át közös irodája volt Gerhard Schröder volt német szociáldemokrata kancellárral. Von Fromberg vezette be abba társaságba, ahova a volt német államfő, az időközben újra Hannoverben lakó Christian Wulff éppúgy bejáratos volt, mint a Scorpions együttes tagjai.

Míg Alsó-Szászországban sikeres volt a rajtaütés, a német fővárosban a Hell's Angels hírhedt Berlin City tagszervezete fülest kapott a tervezett házkutatásokról, és még mielőtt az akció megindult volna, gyorsan feloszlatta önmagát. A hatóságok elszánt fellépése ellenére a szakértők szerint nem valószínű, hogy Németországban egységesen betiltanák az összes tagszervezetet. Andreas Schuster, a brandenburgi rendőrségi szakszervezet vezetője szerint ehhez bizonyítani kellene, hogy a Hell's Angels valamennyi szervezete bűncselekményeket követett el, ami nem valószínű, hogy sikerülne. A szövetségi rendőrségi szakszervezet elnökhelyettese, Frank Richter szerint mindenképp fel kell tárni a szervezet ügyeit: "A Hell's Angels tagjai kifelé követik a folklorisztikus külsőségeket, bőrkabáttal, láncokkal, élethosszig tartó férfibarátságokkal. De mindezek mögött ott a szervezett bűnözés - mondta Richter a német hírügynökségnek (dpa). "A motorosklubok mindennapjaihoz hozzátartozik a masszív erőszak, az önbíráskodás és a szigorú hierarchia. A born-to-be-wild-szerű romantikának ebben a világban nincs helye."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!