szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A román belpolitika legújabb fejleményei, a kormányzó balközép Szociálliberális Szövetség (USL) és a jobbközép államfő, Traian Basescu közötti hatalmi harc újabb fejezete az első reakciók szerint aggodalmat keltett a nemzetközi és az európai politikai színtéren.

Viviane Reding, az Európai Unió igazságügyi biztosa egy Twitter-bejegyzésben kedden "erős aggodalmát" fejezte ki "a román alkotmánybíróság függetlensége elleni támadások miatt".

Mark Gitenstein bukaresti amerikai nagykövet pedig - a nagykövetség honlapján megjelent nyilatkozata szerint - veszélyben látja a romániai demokráciát, mivel Victor Ponta miniszterelnök mind több hatalmi jogkört akar biztosítani magának. "Mélyen aggódom minden olyan kísérlet miatt, amely a romániai demokratikus intézményeket fenyegeti" - olvasható az állásfoglalásban.

Az amerikai diplomata különösen a romániai bíróságok elleni fenyegetéseket bírálta. Ezek alkalmasak arra, hogy a pénzpiacokon rontsák az országról alkotott képet - írta. "Az intézmények, főként a bíróságok elleni fenyegetések és manipulációk nemcsak az amerikai kormány számára adnak okot aggodalomra, hanem Románia megítélését is befolyásolják a pénzpiacokon." A kormány és az igazságszolgáltatás elleni támadások azzal a céllal, hogy kormány közeli bírákat nevezzenek ki, "fekete nap lenne Románia történelmében" - figyelmeztetett a bukaresti amerikai nagykövet.

A szociáldemokraták (PSD) és nemzeti liberálisok (PNL) alkotta kormány keddre rendkívüli ülésszakot hívott össze, amelyen leváltotta a szenátus elnökét, az ellenzéki Demokrata Liberális Párthoz (PDL) tartozó Vasile Blagát, és helyébe Crin Antonescut, az USL társelnökét, a PNL elnökét választotta meg. Még kedden tervezik leváltani Roberta Anastase képviselőházi elnököt és Gheorghe Iancu ombudsmant is. Emellett ugyanaznap a parlamenti többség új rádió- és tv-elnököt is választott.

A képviselőházi és szenátusi elnök a jobbközép PDL két utolsó politikusa volt, akik a Ponta-kormány április végi hatalomra kerülése óta még fontos politikai pozícióban maradhattak.

Emellett Victor Ponta kormánya nemcsak korlátozta az alkotmánybíróság hatáskörét, hanem azt is kilátásba helyezte, hogy megváltoztatja a testület személyi összetételét, mivel az szerinte Basescu befolyása alatt áll, és akadályozza a kormány munkáját. Crin Antonescu azt állítja, hogy a kormány és a parlament együtt leválthatja az alkotmánybírókat, ami törvényellenes. Ponta a múlt héten az alkotmánybíróság állásfoglalása ellenére - amely szerint az államfő feladata az ország képviselete az Európai Tanács ülésein - elutazott a brüsszeli EU-csúcstalálkozóra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!