szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke pénteken levélben tájékoztatta a romániai helyzettel kapcsolatos álláspontjáról az Európai Néppárt (EPP) vezetőit, miután Tőkés László európai parlamenti képviselő Kelemen megfogalmazása szerint "több megtévesztő szándékú levelet" tett közzé az RMDSZ-ről és annak politikai cselekedeteiről.

Az MTI-hez eljuttatott RMDSZ-közlemény részletesen idézi Kelemen Hunor pártelnöknek Wilfried Martens EPP-elnökhöz, Joseph Daul frakcióvezetőhöz és Antonio Lopez-Isturiz főtitkárhoz intézett levelét. Az RMDSZ az EPP tagja, és a jobbközép Demokrata Liberális Párt (PDL) mellett társszervezője a EPP ősszel esedékes bukaresti kongresszusának. Kelemen levelében arról biztosította az EPP vezetői, hogy az RMDSZ továbbra is az Európai Néppárt által képviselt politikai értékek jegyében cselekszik.

"Az elmúlt hetek politikai csatározásai közepette a Szövetség képviselői és szenátorai tartózkodtak a Képviselőház és a Szenátus elnökeinek leváltásáról szóló szavazáson, ugyanígy tettek a nép ügyvédjének (az ombudsmannak) a leváltásakor is. A szavazáshoz szükséges többség az RMDSZ jelenléte nélkül is megvolt, ezt a kormánypárt képviselői és szenátorai biztosították" - idézi Kelemen Hunor levelét az RMDSZ-közleménye.

Az államfő felfüggesztését célzó parlamenti szavazásról az RMDSZ elnöke azt írja: az RMDSZ-frakciókban hosszas egyeztetés után sem sikerült egységes álláspontot kialakítani, ezért az RMDSZ képviselői és szenátorai lelkiismeretük szerint szavaztak.

"A romániai magyar közösségen belül is megoszlanak a vélemények Basescu államelnököt illetően, de nem a klasszikus jobb- és baloldali politikai nézetek szerint. A felfüggesztett államfőnek hívei is, ellenzői is vannak a közösségben, attól függően, hogy ki mennyire ért egyet Basescu elnök vezetési stílusával és az elnöki intézmény súlyával Romániában" - magyarázta levelében Kelemen Hunor. Leszögezte, az RMDSZ továbbra is a jogállamiság mellett száll síkra, és soha nem fog olyan döntést támogatni, amely gyengíti az állam alapintézményeit, ugyanakkor aggodalommal szemléli Románia hitelvesztését az Európai Unióban és a nemzetközi politikai életben.

Kelemen Hunor tájékoztatta továbbá az Európai Néppárt vezetőit arról, hogy a hét elején konstruktív párbeszédet folytatott Orbán Viktor magyar kormányfővel, a beszélgetés egyik témája szintén a romániai belpolitikai helyzet és az RMDSZ álláspontja volt.

"Sajnálattal kell megállapítanom, hogy Tőkés László független parlamenti képviselő az elmúlt napokban mindent megtett annak érdekében, hogy az önkormányzati választásokon csúfos vereséget szenvedett pártjának rövidtávú politikai nyereséget szerezzen, annak ellenére, hogy az erdélyi magyar emberek szavazatukkal egyértelműen kinyilvánították a Romániai Magyar Demokrata Szövetségbe vetett bizalmukat" - hangsúlyozta az EPP vezetőihez intézett levelében Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke levelében arról biztosította az EPP vezetőit, hogy folyamatosan egyeztetnek romániai néppárti testvérpártjukkal, a PDL-vel és annak új elnökével, Vasile Blagával az EPP őszi, bukaresti kongresszusának sikeres előkészítése érdekében. Az államfő felfüggesztéséről rendezett titkos parlamenti szavazás eredményeiből a romániai sajtó jelentős része és Traian Basescu felfüggesztett államfő arra a következtetésre jutott, hogy az RMDSZ törvényhozóinak többsége a felfüggesztésre voksolt.

2007-ben, Traian Basescu első felfüggesztése alkalmával, az RMDSZ az államfő leváltása mellett szállt síkra, és arra buzdította az erdélyi magyar választókat, hogy a referendumon szavazatukkal járuljanak hozzá Basescu leváltásához. Akkor a nyolcmillió szavazat 75 százalékának megszerzésével Basescu visszatért az államfői tisztségbe. A székelyföldi választók jelentős része - az RMDSZ-kampánnyal szembefordulva - Basescu visszatérésére voksolt. A kudarc után Markó Béla, az RMDSZ akkori elnöke lemondott miniszterelnök-helyettesi tisztségéről. Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke július 10-én levélben gratulált Vasile Blagának a PDL elnökévé történt megválasztása alkalmából, s úgy fogalmazott, hogy "RMDSZ sajnálatos módon a barikád másik oldalára sodródott".

Július 4-én közzétett állásfoglalásában Tőkés a posztkommunista visszarendeződés segítésével vádolta az RMDSZ-t. "Vádolom az RMDSZ-t, hogy parlamenti +tartózkodásukkal+ hallgatólagosan támogatják a lopakodó vörös diktatúra visszatértét. Ilyenképpen annak a szocialista hatalomnak tartanak bakot, amelyik törölni akarja a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karát létrehozó – általuk szövegezett – kormányhatározatot, és amelyik a kulturális autonómiát elviekben biztosító kisebbségi törvényből kilúgozni szándékozik annak az erdélyi magyarság számára létfontosságú részeit" - írta július 4-i állásfoglalásában Tőkés László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!