szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az iráni-izraeli háború kitörése továbbra is küszöbön áll. Izraelben mindenki egy esetleges háborúra készül. A helyzetet a szíriai polgárháború miatti fenyegetettség és belpolitikai problémák is bonyolítják. Az amerikai elnökválasztás döntő lehet a háború kérdésében.

Az egyre csak fokozódó közel-keleti helyzetet illetően újabb helyi, és persze nemzetközi izgalomra szeptember 19-én maga Izrael állam adott okot, amikor is hajnali kettőkor egy előre be nem jelentett hadgyakorlatot kezdett hadseregének több tízezer katonájával a Golán-fensíkon, a szíriai határnál. (A be nem jelentett hadgyakorlatot három nappal megelőzte egy előre bejelentett, csaknem kéthetes flottagyakorlat is, amelynek célja a Perzsa-öböl aknamentesítése.)

A gyalogság, a tüzérség, a légierő nem véletlenül azon a területen vonult fel - ismerős volt már a terep, 1967-ben, a hatnapos háboru során, feltérképezhettek már minden követ és buckát. A rutin jellegű gyakorlatnak minősített tüzérségi éleslövészet céljáról csak annyit mondtak az izraeli katonai vezetők, hogy fel akarják mérni, egy hirtelen támadás esetén milyen a katonáik reagálási képessége.

A zsidó államot az iráni fenyegetettség mellett a jelenlegi szíriai állapotok is fokozott figyelemre intik. A Basár el-Aszad vezette, illetve az általa romba döntött Szíria, az országot már másfél éve sújtó jelenlegi belviszály arra kényszerítik Izraelt, hogy látóterét bővítse. Izrael attól tart, hogy a szíriai polgárháború következtében olyan vegyi fegyverek kerülhetnek a Hezbollah radikális iszlamista szervezet kezébe, amelyeket Izrael ellen fordítanak.

Vaskupola Izrael felett

Miközben Izrael katonai alakulatai - ha nem is mindig a Golán-fensíkon, de minden laktanyában, kiképzőhelyen–  gyakorlatoznak, a polgári lakosság is többet foglalkozik a háború gondolatával. Köztémává váltak Irán atomlétesítményei és kétes célú atomprogramjai; a hatvannégy éve megalakult ország lakosai az iráni kormány törekvéseit valós fenyegetésnek ítélik meg.

Gázálarc-próba egy izraeli bevásárlóközpontban
AP / Sebastian Scheiner

Az átlag izraeli azonban másképp készül egy esetleges háborúra: bevásárlóközpontokban vagy postahivatalokban áll sorba, hogy átvegye gázálarcát. Számítógépes adatbázisokból, újságok felhívásaiból kigyűjti azoknak az óvóhelyeknek és mélygarázsoknak a címét, amelyek otthonuk közelében találhatók, ahol védelmet találhatnak akkor, ha megérkezik a nem várt sms arról, hogy rakéta-támadás várható. Ezek visszaverésében egyébként az izraeli hadvezetés oroszlánrészt ad folyamatosan bővített rekétavédelmi rendszerének, az “Iron Dome”-nak, azaz a Vaskupolának is.
 
Izraelben ezekben a napokban fordult a naptár. Új évet kezdtek, számításuk szerint az 5773-ikat. Ebben az évben is fokozódik a helyzet: a tavaly - nekünk még az idén - nehézkesen összeállt, de annál könnyebben szétesett Likud és Kadima pártok alkotta kormánykoalíció legnagyobb problémája, az ortodoxok hadkötelezettségének ügye továbbra is megoldatlan.

A koalíciós partnerek egyezsége szerint a Kadima nem döntötte volna meg a jelenlegi kormányt. Sőt, ellenkezőleg: támogatta volna Netanjahut abban, hogy a jövő év októberéig tartó ciklusát végig vigye. Ráadásul Mofaz, a Kadima vezetője - még koalíciós partnerként - megbízást kapott Netanjahutól egy olyan bizottság felállítására, amelynek feladata az úgynevezett Tal-törvény alternatívájának kidolgozása volt. Az 1999-ben megalkotott, Tal-törvény biztosította az ultra-ortodox és az arab lakosság katonai szolgálat alóli mentességét.

Unortodox

Az ortodoxok ügyében Mofaz és Netanjahu nem jutott dűlőre, ezért alig hetven napos közös kormányzás után, július 17-én felbontották a koalíciós megállapodást. A Tal-törvény hatályát veszítette ugyan, de az ortodoxok tömeges bevonulása még várat magára. Kérdés, hogy egyáltalán  hasznosak lehetnek-e a hadsereg számára. Egyébként is, mint azt egyik rabbijuk leszögezte, inkább börtönbe vonulnak, mintsem a hadseregbe.

Vallásos katonák imádkoznak. Az ortodoxok inkább börtönbe mennek, mint háborúba.
AP / Abir Sultan

Úgy tűnik, Izrael pártjai mára nem képesek együttes erővel, széthúzás és ellenérvek nélkül szembe szállni a vélt vagy valós iráni fenyegetésekkel. A bajt csak tetőzi, hogy a nemzetközi szervezetek és a nagyhatalmak törekvéseinek - embargó, olajstop, bankszámlák befagyasztása, haderők látványos felvonultatása - ellenére sem hajlandó Irán felfüggeszteni atomprogramját.

Iránnal kapcsolatban a nagy kérdés most az, hogy ki is fenyeget kit. Irán, atomprogramjával a világot, vagy Izrael Iránt egy megelőző katonai csapással az atomprogram végetvetése érdekében. Mindezt még tetézi a közelgő amerikai elnökválasztás is, Izraelnek szüksége lenne ugyanis Amerika támogatására az Irán elleni támadáshoz. A republikánus aspiráns, Romney a háború mellett tört lándzsát, a még hivatalban lévő demokrata Obama viszont a békés, diplomáciai megoldás mellegtt kardoskodik. Netanjahu viszont – akarva vagy akaratlanul – Romneynak korteskedik azzal, hogy a republikánus jelölt „megoldását” szorgalmazza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irán már megint Izraelt és az amerikaiakat fenyegeti

Megfenyegette Izraelt és az Egyesült Államokat az iráni Forradalmi Gárda parancsnoka vasárnap Teheránban. Mint mondta, az iráni rakéták gondoskodni fognak arról, hogy "kő kövön ne maradjon" Izraelben, ha a zsidó állam megtámadja az iszlám köztársaságot.

MTI Világ

Obama felhívta Netanjahut Irán miatt

Barack Obama amerikai elnök a két vezető konzultációinak keretében egyórás megbeszélést folytatott telefonon Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel - közölte helyi idő szerint kedden a washingtoni Fehér Ház.

MTI Világ

Irán nem csak Izraelnek vágna vissza egy támadás esetén

Irán nem tesz különbséget az amerikai és izraeli érdekek között, és ha támadás éri, mindkét országnak visszavág - jelentette ki szerdán Ali Fadavi, az iráni Forradalmi Gárda haditengerészeti egységeinek parancsnoka.