szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa fél évvel meghosszabbította a szakértői bizottság mandátumát, amely a szíriai konfliktus idején elkövetett háborús bűntényeket vizsgálja.

A testület mandátuma szeptember végén járt volna le, meghosszabbítását az arab országok javasolták. A szavazáson a tanács 47 tagja közül 41 támogatta a hosszabbítást, három ország - Kína, Kuba és Oroszország - ellene voksolt, három ország pedig tartózkodott.

A Sérgio Pinheiro vezette, független szakértőkből álló testület egyéves fennállása óta körülbelül 1100 embert - a jogsértések kárvallottait, áldozatokat, menekülteket és disszidenseket - hallgatott meg, de Damaszkusz nem engedélyezte, hogy az ország területén vizsgálódjon. Legutóbbi, szeptember közepén készített jelentésében a szakértői bizottság úgy foglalt állást, hogy a szíriai kormányerők háborús és emberiesség ellen bűntényeket, illetve más, súlyos jogsértéseket követtek el, de az ellenzéki erők számlájára is írhatók háborús bűntények.

A testület szerint a súlyos háborús bűncselekmények "száma, ritmusa és intenzitása" fokozódott az augusztus közepén kiadott előző jelentés óta, és az esetekért mindkét oldal felelős, bár nem egyenlő arányban: a kormánycsapatok és az oldalukon harcoló sabiha milícia bűntettei súlyosabbak.

A testület átadta az ENSZ emberi jogi irodájának a második, titkos listát, amelyen a feltételezett háborús bűnösök neve szerepel. Arra tett javaslatot, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa utalja Szíria ügyét a Nemzetközi Büntetőbíróság elé. Svájc azt javasolta, hogy Carla del Ponte, a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűntényeket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék egykori főügyésze is csatlakozzon a bizottság munkájához. Értesülések szerint erről még napközben dönthetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!