szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Merkeltől azt kérte, hogy segítsen abban, hogy Magyarország a következő uniós költségvetési ciklusban ne járjon rosszul. Szóba kerültek vitás kérdések is, egy ilyen találkozón nem lehetnek tabutémák - hangzott el Angela Merkel és Orbán Viktor közös berlini sajtótájékoztatóján.

Magyarország és Németország között szoros a kapcsolat. A gazdaság fejlődése közös érdek. A magyar miniszterelnök pedig megerősítette neki, hogy Németország mindig is fontos partner marad Magyarországnak - mondta Angela Merkel kancellár Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után.

A megbeszélés társadalmi problémákat és az Európai Unió előtt álló feladatokat is érintett. Az EU-nak vissza kell nyernie a szavahihetőségét, elő kell mozdítani a bankuniót. A 2014-2020-as költségvetési időszakra vonatkozóan pedig minél hamarabb meg kell egyezni a kelet-európai tagoknak juttatott felzárkóztatási pénzek kereteiről - hangzott el.

1,2 millióan köszönik

"Dolgozni úgy kell, mint a németek szoktak” - idézett fel Orbán egy mondást, amit gyermekkorában gyakran hallott. A miniszterelnök természetesnek nevezte, hogy szolidárisak a kapcsolatok. Méltatta, hogy a németek a rendszerváltás óta 18 gyárat épitettek fel Magyarországon, és hogy a 10 millióból kb 1,2 millió ember megélhetése német befektetéseknek köszönhető. "Ami a német gazdaságnak jó, az a magyarnak is" - mondta Orbán, aki utalt arra is, hogy 2010-ben azt mondta neki Merkel, hogy mindenkinek el kell végeznie a házi feladatát. Orbán szerint 30 éve nem volt olyan kézben tartott a magyar költségvetés, mint az elmúlt 3 évben.

Az európai politikára rátérve Orbán arra kérte Merkelt, hogy Magyarország ne legyen vesztese a következő 7 éves költségvetési időszaknak. Ami a közös bankfelügyeletet, valamint a gazaságpolitikák összehangolását illeti, arról azt mondta, hogy nemzeti érdek a pénzügyi prudencia és maximálisan támogatja az eurót, de felhívta a figyelmet a minőség és az időzítés összhangjára. Orbán szerint Magyarország még nincs felkészülve az eurócsatlakozásra, és akkor kell csatlakozni, ha az eurózóna valóban perspektívát nyújt.

Nem voltak tabutémák

Inotai Edit, a Népszabadság tudósítója kérdésére Angela Merkel elmondta, hogy szóba került a kétharmados többség törvényalkotásai gyakorlata, valamint viszonya a demokratikus kisebbséghez: Merkel szerint a médiatörvény és egyes gazdasági törvények esetében is változtatott Orbán, amikor arra az Európai Bizottság felhívta a figyelmét. Az ország megszívlelte az európai partnerek kritikáját - idézte a német dpa hírügynökség a kancellárt.

Orbán Viktor és Angela Merkel sajtótájékoztatója
MTI / EPA / Wolfgang Kumm

Egy újságírói kérdésre Merkel elmondta, hogy tiszteletben tartja, ha egy ország a saját gazdaságpolitikai útját járja, de Orbánnak sem volt kifogása azzal kapcsolatban, amikor az euróországok úgy döntöttek, szorosabban szeretnének együttműködni. 

Merkel a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban elmondta, hogy két jó év után az idei és a jövő év is nehéznek ígérkezik, és hogy Németország növekedése erősen függ Kínától és az európai országok gazdaságától. Orbán ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy sajnos a magyar gazdaság nincs olyan állapotban, mint első kormánya idején volt, de a német gazdaság nem az egyetlen motorja a magyar növekedésnek.

A következő néhány évben szerinte biztosan nem lehet kiemelkedően magas növekedéssel számolni: a legnagyobb kihívás épp az a magyar kormány számára, hogy alacsony növekedés mellett hogyan lehet növelni a foglalkoztatast. A magyar kormányfő ezen a ponton megemlítette a munkahelyvédelmi akciótervet és a célzott munkahelyteremtés politikáját.

Orbán "sok sikert kívánt"

Merkel szerint érthető, hogy Magyarország jelenleg nem foglalkozik az euróövezeti csatlakozás kérdésével. Szerinte az övezeten kívüli uniós tagországok "elemi érdeke" az euró sikere, és a konszolidáció után ismét napirendre kerül az övezet bővítése. Orbán Viktor "soha nem tett ellenvetést" az euróövezeti reformokkal szemben, hanem "sok sikert kívánt" hozzájuk, "és nekünk csak ez számít" - mondta a kancellár.

Orbán hozzátette, Magyarország "nem veti el az eurót", de csak akkor akarja bevezetni az új fizetőeszközt, amikor ismét "perspektívát kínál" és az ország felkészült rá.

A sajtótékoztató idején a kancelláriai hivatal előtt nagyjából egy tucatnyi tüntető várakozott. Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete (TFSZ) két alelnöke a hivatal képviselőjének átadta a Lipcsei Petíciót a Magyar Sajtószabadágért, melyet 700-an írtak alá, többek között Burkhrad Jung lipcsei polgármester és a németországi francia nagykövet.  Nagy Navarro és Szávuly az elmúlt napokban Lipcsében járt, ahol a lipcsei tömegtüntetések emléknapjához kötődően egy mexikói és egy német újságíró mellett átvehették a lipcsei Média Alapítvány Díj a sajtó szabadságáért és jövőjéért nevű elismerést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!