szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megnyitották és - nyugtázva a követelmények teljesülését - le is zárták az első fejezetet Montenegró EU-csatlakozási tárgyalásainak kedden Brüsszelben tartott fordulójában.

A kicsiny nyugat-balkáni ország ez év június 29-én kezdhette meg EU-csatlakozási tárgyalásait, de az ünnepélyes indítást követően még csak a helyzetfelmérési szakasz nyílt meg. Most volt az első olyan érdemi tárgyalás, amikor a 35 csatlakozási témafejezet egyikének a helyzetét konkrétan megvizsgálták. 

Ez a 25. számú témafejezet volt, amely a tudomány és a kutatás területére vonatkozik. Megállapították, hogy Montenegró e tekintetben már eleget tesz az uniós normáknak és gyakorlatoknak, így ezt a fejezetet eredményesen lezárták.

A miniszteri szinten tartott ülés utáni sajtótájékoztatón Stefan Füle bővítési EU-biztos felhívta a figyelmet arra, hogy ezután "keményebb" témafejezetek jönnek, így például a 23. és a 24., amely az unió számára kiemelkedő jelentőségű, hiszen előbbi az igazságszolgáltatással és az alapvető jogok helyzetével foglalkozik, utóbbi pedig az igazságügy, a szabadság és a biztonság kérdéskörével. Ezen két fejezet egyes részterületei nehezen választhatók ketté, a tárgyalásokon gyakran párhuzamosan foglalkoznak mindkettővel.

A nyugat-balkáni országok EU-integrációs folyamatában rendre visszatérő elem, hogy az unió fokozott erőfeszítéseket vár a tagságra pályázóktól a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcban, és a jogállamiság érvényesülésének kritériumait is szigorúan veszi.

A csatlakozási tárgyalássorozat évekig szokott tartani. Ennek során minden egyes fejezet eredményesnek nyilvánított lezárása csak ideiglenesnek számít, abból az elvből kiindulva, hogy "semmiről nincs megállapodás, amíg mindenről nincs megállapodás".     

A 35 témafejezet felöleli mindazokat a területeket, amelyek tekintetében a csatlakozni kívánó államnak át kell vennie az uniós előírásokat és gyakorlatokat. Ez rengeteg európai jogszabálynak a saját nemzeti jogrendbe való átültetését és érvényesítését kívánja meg. Egyes területeken a csatlakozó országok úgynevezett derogációt harcolhatnak ki maguknak a tárgyalásokon, ami azt jelenti, hogy valamely uniós előírást meghatározott feltételek szerint csak később, a csatlakozás után kell érvényesíteniük.

Ugyancsak kedden megtartották Brüsszelben az izlandi EU-csatlakozási tárgyalások újabb fordulóját, amelyen megnyitottak hat újabb fejezetet, egy korábban megkezdettet pedig lezártak. Ezzel a megnyitott fejezetek száma 27-re, az eredményesen lezártaké 11-re nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!