Tetszett a cikk?

A nemzetközi tiltakozás ellenére az 1967-es határvonalakon túli, új jeruzsálemi építkezések terveit fogadták el Izraelben - közölte az izraeli közszolgálati rádió.

Az izraeli belügyminisztérium bejelentette, hogy a jeruzsálemi körzetért felelős bizottsága elfogadta 1200 új lakás felépítését a város Gilo nevű, az 1967-es háborúban elfoglalt negyedében. A minisztériumban közölték, hogy a végleges jóváhagyást követően kiírhatják az építési vállalkozók számára a pályázatokat. 66 hektárral tervezik Gilo lakónegyed bővítését.

A döntés része a palesztinok ENSZ-státusának novemberi emelését követő "büntető" építkezéseknek. A palesztinok maguknak követelik az 1967-ben elfoglalt Kelet-Jeruzsálemet, s az új építések, a zsidók számának ottani növekedése akadályozza bármiféle békeegyezmény kidolgozását. "Izrael csak az utóbbi hét napban - 1967 óta példátlan sebességgel - 5350 új telepeslakás felépítéséről döntött Kelet-Jeruzsálemben" - írta üzenetében Daniel Seidemann, a Terrestrial Jerusalem nevű, a telepesek építkezéseit figyelő szervezet vezetője.

Szintén hétfőn Ehud Barak, a politikától a januári választások után visszavonuló védelmi miniszter jóváhagyta az Ariel nevű ciszjordániai telepesváros főiskolájának egyetemi rangra emelését. Ha a döntést egy formalitásnak tekintett aktussal hivatalosan is aláírják, negyvenéves szünet után nyolcra gyarapodik a zsidó állam egyetemeinek száma. Az arieli főiskola "felértékelése" ellen számos izraeli és külföldi szervezet, köztük az izraeli egyetemek is tiltakoztak, mivel az intézmény 1967-ben megszállt területen található. Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Gideon Száár oktatási miniszter - mindketten a jobbközép Likud párt politikusai - üdvözölték Barak döntését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!