szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nincs tudomása korrupcióról a BAE Systems közép- és kelet-európai vadászrepülőgép-eladásait illetően saját állítása szerint annak a brit tanácsadónak, akit tanúként hallgattak meg kedden az Alfons Mensdorff-Pouilly elleni bécsi perben.

Mark Cliff, Mensdorff néhai mentorának és üzletfelének, az időközben elhunyt Timothy Landonnak egykori pénzügyi tanácsadója vallomásában nem erősítette meg sem azt, hogy Mensdorffnak köze volt állítólagos "harmadik feleknek történt kifizetésekhez", sem azt, hogy a BAE egyik megbeszélésén kenőpénzekről egyeztettek. 

Mensdorffot, a BAE volt ausztriai, csehországi és magyarországi tanácsadóját pénzmosással és hamis tanúzással vádolják a BAE "közép- és kelet-európai országoknak" történt vadászrepülőgép-eladásaival összefüggésben. Az osztrák üzletember valamennyi vádat visszautasítja.

Az osztrák ügyészség előzetesen mint a vád lehetséges koronatanújára tekintett Cliffre. Sokáig kétséges volt, hogy a férfi egyáltalán tanúvallomást tesz-e az ügyben, mert csak az utolsó pillanatban válaszolt a bécsi bíróság idézésére. Személyesen nem jelent meg a tárgyaláson, meghallgatására videokonferencia keretében került sor. 

A férfi korábban egy angliai nyomozás során azt mondta: a BAE egyik megbeszélésén "harmadik feleknek történő kifizetésekről" esett szó, s hogy ez alatt kenőpénzek fizetését értették. A bécsi bíróság előtt visszavonta ezt az állítását. Kijelentette: a brit korrupcióellenes hivatal "sugalmazó kérdéseket" tett fel neki, ő valójában "soha nem tudott biztosan" kenőpénz-kifizetésről. 

Egy másik ponton viszont Cliff keddi vallomása eltért Mensdorff korábbi állításától. A brit tanácsadó azt mondta, tudomása szerint a Brodman Business S.A. nevű "postafiók-vállalat" a vádlott cége volt. Az osztrák üzletember decemberi vallomásában viszont azt hangoztatta, hogy csak formálisan volt a cég az ő nevén, valójában Landoné volt a vállalat. 

A vádhatóság szerint 2000 és 2008 között 12,6 millió euró folyt a BAE-től Mensdorffhoz, illetve az ő érdekeltségébe tartozónak tartott Brodman Businesshez. A cég ügyvezetője, Kurt D. szintén vádlott a perben. 

A vádirat szerint a BAE meghatározott menedzserei bűnszervezetet alkottak a pénzmozgások valós céljának - vagyis döntéshozók megvesztegetése szándékának - leplezése végett. Az ügyészség szerint Mensdorff ennek a körülménynek az ismeretében járt el, amikor a fegyvergyártó konszerntől - formálisan tanácsadói feladatokra - kapott pénzt kezelte, s ezzel pénzmosást követett el. 

Az ügyészségnek nem sikerült felderítenie, hogy pontosan hová került a feltételezésük szerint korrupciós célra szánt pénz, ezért megvesztegetés vádja nem szerepel a vádiratban, és konkrét országokat sem neveztek meg abban. A bécsi bíróság másokat is beidézett a BAE környezetéből, de ők nem vállalták a tanúskodást, ezért az erre a hétre hátralévő két tárgyalási napot törölték. A legközelebbi tárgyalási napot a jövő hét szerdájára tűzték ki, ítélethirdetés egy nappal később várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!