szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szén-dioxid után a korom a globális felmelegedés második legfőbb okozója - állapította meg egy nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport.

Az új tanulmány szerint a porfelhőkben és szmogban található koromrészecskék körülbelül kétszer nagyobb mértékben járulnak hozzá a globális felmelegedéshez, mint azt korábban, egyebek között az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2007-es jelentésében becsülték a szakemberek. 

"Rendkívül meglepett minket a korom klímaváltozáshoz való hozzájárulásának potenciális mértéke" - hangsúlyozta a Washington Egyetem légkörkutatójaként dolgozó Sarah Doherty, a tanulmány egyik vezető szerzője. A szakemberek szerint ugyanakkor némi reménnyel kecsegtethet az a tény, hogy a koromkibocsátás ellenőrzése jóval több azonnali haszonnal járhat a klímaváltozásra nézve, mint a szén-dioxid-kibocsátás kordában tartására irányuló erőfeszítés. 

A négy éven át készült tanulmány ingyenesen elérhető a Journal of Geophysical Research-Atmospheres című folyóirat internetes oldalán - adta hírül a ScienceDaily ismeretterjesztő hírportál.

A korom rendkívül összetett szerepet játszik a klímaváltozásban. A levegőben lévő sötét részecskék leárnyékolják a Föld felszínét, miközben felmelegítik a légkört. A havas és jeges területekre rátelepedő korom elsötétíti a felszínt, amely így több napfényt nyel el és gyorsabban olvad. A koromrészecskék továbbá a felhőképződést is képesek befolyásolni. A jelentés készítői korábbi tanulmányokat és új kutatási eredményeket vontak elemzés alá, hogy megvizsgálják a korom legfőbb forrásait és jobban megértsék a klímaváltozásra gyakorolt hatását. 

A kutatók szerint míg a szén-dioxid évszázadokig, addig a korom mindössze néhány napig marad meg a légkörben. A tanulmány szerzői a különböző koromforrások vizsgálatával igyekeztek kideríteni, hogy melyek visszaszorításával lehetne azonnali eredményeket elérni. A mutatók szerint a dízelmotorok kibocsátásának szabályozása, és a fa-, illetve széntüzelésű kályhák egy részének lecserélése járna azonnali, bár rövid távú hűsítő hatással. 

A korom klímaváltozásra gyakorolt hatása jól érezhető az Egyesült Államok északi részén, Kanadában, Észak-Európában és Észak-Ázsiában is. A légszennyező anyag emellett az ázsiai monszunesőzésekre is befolyással bír.    

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!