szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elismerte az iráni hírszerzési minisztérium szerdán, hogy a közelmúltban őrizetbe vettek több helyi újságírót, mert együttműködtek "egy, a Nyugathoz kapcsolódó médiahálózattal".

Sajtóbeszámolókból már a hét elején kiderült, hogy őrizetbe vettek 14 újságírót azzal a váddal, hogy együttműködtek külföldi székhelyű, perzsa nyelvű "ellenséges" médiumokkal.

Iránban, ahol öt hónap múlva tartanak elnökválasztást, a vallásos vezetés fokozni látszik a sajtóra nehezedő nyomást. A hírszerzési minisztérium közölte, hogy hónapok óta megfigyelés alatt tartották az érintett újságírókat, és az ellenük felhozott vádak "teljességgel szilárd alapon állnak és jól dokumentáltak". Arra is figyelmeztetett, hogy a napokban még további sajtómunkások is rács mögé kerülhetnek.

A minisztérium állítása szerint a már őrizetbe vett újságírók a BBC brit közszolgálati műsorszolgáltató által létrehozott hálózat tagjai, és több nyugati kormánnyal együttműködtek. Céljuk az volt, hogy "felhasználják a zendülés időszakában szerzett tapasztalataikat". Ez utóbbival a 2009-es, vitatott kimenetelű elnökválasztást követő tüntetésekre utalt a minisztérium.

Teherán rendszeresen azzal vádolja az Amerika Hangja rádiót és a BBC perzsa nyelvű szolgálatát, hogy az amerikai, illetve a brit hírszerzés eszközei. Az iráni vezetés szerint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia felfordulást akar szítani az ország vallási vezetői hatalmának megdöntésére. Több újságírót megvádoltak, hogy együttműködnek Irán "ellenségeivel".

Az Amnesty International (AI) nevű nemzetközi emberi jogi szervezet úgy vélte, hogy a hírszerzési minisztérium meg akarja félemlíteni a nem kormányzati forrásokkal kapcsolatban álló újságírókat. Az AI követeli az újságírói tevékenységet drákói szigorral korlátozó intézkedések eltörlését és a szólásszabadság jogának tiszteletben tartását.

Iránban már jó ideje nem működhet szabadon a sajtó, de az utóbbi években különösen szigorúan lépnek fel az ellenzéki médiumok és újságírók ellen a hatóságok megsértésének vádjával. 2000 óta legalább 120 reformpárti újságot tiltottak be, és több tucatnyi szerkesztőt, illetve írót börtönöztek be a hatóságok megsértése vádjával.

Irán - Törökország és Kína mellett - a világ azon országai közé tartozik, ahol a legtöbb újságíró kerül börtönbe. A Bizottság az Újságírók Védelméért nevű nemzetközi jogvédő csoport szerint a perzsa államban tavaly év végén 45 újságíró volt rács mögött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!