Irán elismerte, hogy újságírókat vett őrizetbe

Elismerte az iráni hírszerzési minisztérium szerdán, hogy a közelmúltban őrizetbe vettek több helyi újságírót, mert együttműködtek "egy, a Nyugathoz kapcsolódó médiahálózattal".

  • MTI MTI
Irán elismerte, hogy újságírókat vett őrizetbe

Sajtóbeszámolókból már a hét elején kiderült, hogy őrizetbe vettek 14 újságírót azzal a váddal, hogy együttműködtek külföldi székhelyű, perzsa nyelvű "ellenséges" médiumokkal.

Iránban, ahol öt hónap múlva tartanak elnökválasztást, a vallásos vezetés fokozni látszik a sajtóra nehezedő nyomást. A hírszerzési minisztérium közölte, hogy hónapok óta megfigyelés alatt tartották az érintett újságírókat, és az ellenük felhozott vádak "teljességgel szilárd alapon állnak és jól dokumentáltak". Arra is figyelmeztetett, hogy a napokban még további sajtómunkások is rács mögé kerülhetnek.

A minisztérium állítása szerint a már őrizetbe vett újságírók a BBC brit közszolgálati műsorszolgáltató által létrehozott hálózat tagjai, és több nyugati kormánnyal együttműködtek. Céljuk az volt, hogy "felhasználják a zendülés időszakában szerzett tapasztalataikat". Ez utóbbival a 2009-es, vitatott kimenetelű elnökválasztást követő tüntetésekre utalt a minisztérium.

Teherán rendszeresen azzal vádolja az Amerika Hangja rádiót és a BBC perzsa nyelvű szolgálatát, hogy az amerikai, illetve a brit hírszerzés eszközei. Az iráni vezetés szerint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia felfordulást akar szítani az ország vallási vezetői hatalmának megdöntésére. Több újságírót megvádoltak, hogy együttműködnek Irán "ellenségeivel".

Az Amnesty International (AI) nevű nemzetközi emberi jogi szervezet úgy vélte, hogy a hírszerzési minisztérium meg akarja félemlíteni a nem kormányzati forrásokkal kapcsolatban álló újságírókat. Az AI követeli az újságírói tevékenységet drákói szigorral korlátozó intézkedések eltörlését és a szólásszabadság jogának tiszteletben tartását.

Iránban már jó ideje nem működhet szabadon a sajtó, de az utóbbi években különösen szigorúan lépnek fel az ellenzéki médiumok és újságírók ellen a hatóságok megsértésének vádjával. 2000 óta legalább 120 reformpárti újságot tiltottak be, és több tucatnyi szerkesztőt, illetve írót börtönöztek be a hatóságok megsértése vádjával.

Irán - Törökország és Kína mellett - a világ azon országai közé tartozik, ahol a legtöbb újságíró kerül börtönbe. A Bizottság az Újságírók Védelméért nevű nemzetközi jogvédő csoport szerint a perzsa államban tavaly év végén 45 újságíró volt rács mögött.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.