szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amnesztiát hirdetett kedden a mianmari elnök: hírek szerint ez körülbelül száz fogva tartottat érint, akik közül több tucatot politikai fogolyként tartottak számon.

"Megerősített információnk van arról, hogy összesen 59 politikai foglyot helyeztek szabadlábra" – mondta Bo Kjí, a Mianmari Politikai Foglyokat Segélyező Szervezet munkatársa. Adataik szerint további 176 politikai fogoly van még rács mögött – tette hozzá.

A közkegyelmet egy nappal azután hirdették ki, hogy az EU-országok külügyminiszterei Luxembourgban úgy döntöttek: a fegyverszállítási tilalom kivételével feloldják a Mianmar elleni szankciókat.

2011 májusa és 2012 novembere között több mint 800 politikai foglyot engedtek el az egykori Burmában. A korábbi amnesztiák rendszerint egybeestek a nyugati szankciók felülvizsgálatával, illetve magas rangú politikusok látogatásaival, mint például Thein Szein mianmari államfő tavaly szeptemberi washingtoni, illetve Barack Obama amerikai elnök két hónappal ezelőtti mianmari útjával.

A kormány nemzetközi szempontból fontos időpontokban elenged néhány politikai foglyot, ahelyett, hogy azonnal valamennyit szabadlábra helyezné – mondta Mark Farmaner, az emberi jogok és a demokrácia mianmari népszerűsítésén dolgozó Burma Campaign UK nevű szervezet igazgatója.

Emberi jogi szervezetek bírálták az EU-t, amiért feloldotta a szankciókat. Kifogásolták, hogy az unió szerintük nem vesz tudomást az emberi jogok megsértéséről, így a politikai aktivisták bebörtönzéséről és a nyugat-mianmari Arakán-államban élő rohingja kisebbség üldözéséről.

A Human Rights Watch emberi jogi szervezet hétfőn, a szankciók feloldásának napján a tavaly június-október között Arakán államban kitört erőszakhullám után a muzulmán rohingják ellen elkövetett etnikai tisztogatással vádolta a mianmari hatóságokat. Az erőszaknak 211 halottja volt, és 125 ezer ember menekült el otthonából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!