szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pak Gun Hje dél-koreai elnök azt kéri Észak-Koreától, hogy szavatolja annak a kilenc észak-koreai menekült fiatalnak a biztonságát, akiket a minap toloncoltak vissza Laoszból a hazájukba, s akikre valószínűleg kínzás és súlyos büntetés vár odahaza.

"Mindennél fontosabb, hogy szavatolják a visszatoloncolt észak-koreai fiatalok épségét és életük biztonságát, és ne kapjanak igazságtalan büntetést" - mondta hétfőn a dél-koreai államfő.

A kilenc, 15-23 év közötti fiatal még 2011-ben szökött Észak-Koreából Kínába, majd az idén májusban Laoszban kötöttek ki. A laoszi hatóságok elfogták őket és május 27-én visszatoloncolták Kínába, ahonnan még másnap Észak-Koreába vitték vissza őket, hiába kérte a szöuli kormány Pekingtől és Vientiántól is, hogy szállítsa őket Dél-Koreába.

Pak Gun Hje arra figyelmeztetett, hogy ha Észak-Korea nem szavatolja a fiatalok biztonságát, nem menekülhet a nemzetközi bírálatok elől. Hozzátette: mindenkinek alapvető emberi joga, hogy születésétől fogva élvezze a szabadságot, és ettől a jogától nem fosztható meg.

Az elnök szerint nem Dél-Korea és Laosz közötti kétoldalú diplomáciai ügyről van szó, hanem az észak-koreai menekültek általános emberi jogainak kérdéséről, s a nemzetközi közösségnek, kiváltképpen a menekültszervezeteknek mindent meg kell tenniük azért, hogy szavatolják biztonságukat.

A nagy visszhangot keltő esetről - amely miatt május végén az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Navi Pillay is felemelte a hangját - szöuli diplomáciai források szerint valószínűleg szó lesz Barack Obama amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök pénteki kaliforniai találkozóján. Obama várhatóan azt fogja kérni tárgyalópartnerétől, hogy Peking ne toloncolja vissza a sztálinista Észak-Koreába a menekülteket, és ügyüket humanitárius megközelítésben kezelje.

A Koreai háború óta 25 ezer észak-koreai menekült jutott el Dél-Koreába, tavaly valamivel több mint 1500-an érkeztek. Többségük Kínában vagy valamelyik délkelet-ázsiai országban - Laoszban, Thaiföldön, Vietnamban - rejtőzött, és onnan utazott a Koreai Köztársaságba.

Az észak-koreai törvények szerint a disszidensek büntetése legalább öt év kényszermunka, de akár életfogytig tartó szabadságvesztés sőt halálbüntetés is lehet, az eset súlyosságától függően. Jogvédők szerint általános gyakorlat, hogy az elfogott disszidenseket megkínozzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!