szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy 1300 éves királynői tömegsírt tártak fel Peruban, amelyből összesen 63 múmiát és csontvázat emeltek ki – közölték csütörtökön régészek.

Peruban ez az első feltárt királysír, amely nem az inka, hanem még a huari birodalomból és kultúrából származik – mondta Milosz Giersz régész, a feltárás vezetője. A mauzóleum egy tengerparti piramis, amely 300 kilométerre északra van Limától, pár hónapja ásták ki. A pontos helyet nem verik nagydobra, mert sírrablóktól tartanak a régészek.

A sírrészből zömmel ülő pózban elhelyezett, szövetbe bugyolált női múmiák kerültek elő. A csontvázak közül három huari királynőé, akiket arany és ezüst ékszerekkel és gyönyörűen díszített kerámiákkal temettek el. Hat női csontvázon nem volt szövet, ők feltehetően emberáldozatul szolgáltak az elit temetésein. A kutatók szerint élve lökték be őket a sírboltba, mielőtt azt lezárták.

A leletek alapján a nők az eddig véltnél nagyobb hatalommal bírtak a huari birodalomban, amely 600 és 1100 között létezett, és feltehetőn elsőként egyesítette kifinomult hálózat révén a mai Peru andoki részének zömén akkortájt élt különböző törzseket.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!