szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A törökországi demokratikus reformok erősítése érdekében teendő, régóta várt lépéseket jelentett be hétfőn Ankarában Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök: olyan csomaggal állt elő, amely több jogot hivatott adni a kisebb népcsoportoknak – köztük a kurdoknak – és más kisebbségeknek.

A kormányfő már a hét végén bejelentette, hogy hétfőn közzéteendő javaslataival a szabadság, a demokrácia és a testvériség erősödését kívánja szolgálni. Az új szabályok egyébként nem vonatkoznak az igazságügyi rendszerre és a hadseregre. A hétfőn újságírók előtt ismertetett reformlépések között van "a töröktől különböző nyelvek és nyelvjárások oktatása a magániskolákban", így a kurdé is, ami eddig tilos volt. Az új rendelkezések megszüntetik annak tilalmát, hogy a köztisztviselő nők iszlám kendőt viseljenek állami munkahelyükön. 

Ellenzéki politikusok és a kurd népcsoport képviselői egyelőre kétkedően reagáltak Erdogan terveire, amelyek jócskán elmaradnak a 75 milliós ország 15 milliónyira becsült kurd népességének követeléseitől. A kurdok követelik egyebek közt nyelvük oktatását az állami iskolákban és kifejezett utalást identitásukra az alkotmányban. Már előre elutasították Erdogan általuk elégtelennek ítélt reformjait. 

A csomagot mindamellett akkor hozta nyilvánosságra a miniszterelnök, amikor még javában tart az egy éve kezdett békefolyamat az ankarai kormány és a Kurd Munkáspárt (PKK) szakadár lázadói között. Az utóbbiak márciusban egyoldalú tűzszünetet jelentettek be, majd májusban megkezdték fegyvereseik kivonását török területről, bár azután felfüggesztették, azzal vádolva a kormányt, hogy nem teljesíti reformígéreteit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!