szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Első fokon 30 ezer euró kártérítést (mintegy 9 millió forintot) ítélt meg a terrorizmus miatt Oroszországban elítélt és valószínűleg később akarata ellenére Üzbegisztánba hurcolt Juszup Kaszimahunovnak csütörtökön Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bírósága, amely az alperes orosz államot 20 ezer euró perköltség megtérítésére is kötelezte.

A jelenleg ismeretlen helyen tartózkodó üzbég férfit az orosz és az üzbég hatóságok is el akarták fogni, mert a mindkét országban betiltott, nemzetközi hátterű Hizb-ut-Tahrír, azaz A felszabadítás pártja nevű iszlám radikális szervezet tagja volt.

Oroszországban fogták el, terrorizmus vádjával hét év és négy hónap börtönre ítélték, majd miután letöltötte büntetését, az oroszok ki akarták adni Üzbegisztánnak. Ő viszont az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, és arra hivatkozott, hogy Üzbegisztánban embertelen vagy megalázó bánásmódban lenne része, és egyébként is indokolatlanul hosszú ideig tartották a kiadatásra várva rács mögött.

A strasbourgi emberi jogi bíróság átmeneti intézkedésként el is rendelte, hogy amíg tart a strasbourgi eljárás, addig az orosz hatóságok ne adják ki Taskentnek Kaszimahunovot.

Az orosz hatóságok azonban időközben kénytelenek voltak szabadon engedni az üzbég férfit, mert letelt az az idő, ameddig a törvény szerint fogva lehetett tartani. Ez tavaly december 10-én történt.

Juszup Kaszimahunov négy nappal később felhívta az egyik szomszédját, hogy átugrik hozzá, mert kölcsön szeretne kérni tőle egy csavarhúzót. Ezután soha többé nem látta senki. Az üzbég légitársaság adatai szerint még aznap, éjfél előtt negyedórával felszállt a Moszkvából Taskentbe tartó menetrend szerinti járatra.

Jogi képviselői szerint elrabolták, és akarata ellenére hurcolták Üzbegisztánba, amihez az orosz hatóságoknak is közük lehetett, vagy legalábbis nem tették megfelelően a dolgukat, az emberrablás után pedig nem folytattak megfelelő vizsgálatot.

A strasbourgi bíróság kimondta, hogy az orosz hatóságok nem óvták meg Juszup Kaszimahunovot annak valós és közvetlen veszélyétől, hogy Üzbegisztánban kínzásnak vagy embertelen bánásmódnak vessék alá, nem akadályozták meg, hogy a férfit erővel Üzbegisztánba vigyék, és valóban nem vizsgálták ki megfelelően a történteket.

Az ítélet ellen a strasbourgi bíróság Nagykamarájához lehet fellebbezni, ha ez három hónapon belül nem történik meg, vagy az érintett felek bejelentik, hogy nem kívánnak fellebbezni, akkor az ítélet azonnal véglegessé és végrehajtandóvá válik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!