Merkel: egyre kevesebb az esély Ukrajna EU-s megállapodására

A német kancellár szerint Ukrajna nem teljesíti maradéktalanul a kelet-európai ország az uniós társulási és szabadkereskedelmi megállapodás feltételeit, így továbbra is bizonytalan, hogy alá lehet-e írni a megállapodást a november végi, vilniusi Keleti Partnerség-csúcstalálkozón.

  • MTI MTI
Merkel: egyre kevesebb az esély Ukrajna EU-s megállapodására

Angela Merkel hétfőn a Bundestagban, a német törvényhozás alsóházában azt mondta: a kijevi vezetőknek az eddigi reformokat visszafordíthatatlanná kell tenniük, és "hiteles intézkedéseket" kell hoznia egyebek mellett a politikán alapuló szelektív igazságszolgáltatás felszámolásáért.

Az ukrán kormánynak erre már csak tíz napja van – mondta a német kancellár.

Az igazságszolgáltatás reformja gyakorlatilag Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő ügyének rendezését jelentené. Merkel ezt külön nem említette, de korábban hivatalosan felajánlották, hogy Németországban folytathatják Timosenko gyógykezelését.

A német kancellár a Keleti Partnerség-csúcstalálkozón képviselendő német álláspontot ismertette. Figyelmeztette Oroszországot, hogy ne akadályozza a programban részt vevő volt szovjet tagköztársaságok közeledését az EU-hoz. Ezeknek az országoknak az EU-hoz fűződő kapcsolata kétoldalú ügy, amelybe senki nem szólhat bele. Egy "harmadik fél nem emelhet vétót" – mondta Merkel.

A hat ország - Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Örményország és Ukrajna - közeledése az EU-hoz nem Oroszország ellen irányul, mégis gyakran úgy tűnik, hogy Moszkva hátráltatja a folyamatot. Ez mutatkozik meg abban is, hogy Moldova végül kihátrált a társulási és szabadkereskedelmi megállapodásból, és inkább a vámuniót választotta Oroszországgal, Kazahsztánnal és Fehéroroszországgal – fejtette ki Merkel.

Az EU-nak ellensúlyoznia kell a Moszkvából az EU keleti szomszédságára nehezedő "nyomást", további gazdasági kedvezmények biztosításával és a politikai, kulturális kapcsolatok szorosabbra fűzésével kell reagálnia – vélte a német kancellár. Merkel itt megemlítette egyebek között az exportlehetőségek bővítését és az uniós közreműködést az energiaellátás biztosításához.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.