szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság írásos garanciákat kapott az amerikai hatóságoktól arra, hogy sem a múltban, sem a jövőben nem éltek vissza és nem fognak visszaélni az úgynevezett Terrorizmus Finanszírozását Követő Programról (TFTP) szóló egyezmény keretében átadott banki adatokkal - derül ki a brüsszeli testület szerdai közléséből.

A TFTP-egyezmény értelmében az amerikai igazságügyi minisztérium férhet hozzá európai banki átutalások adataihoz, más amerikai hatóság nem. Ennek dacára felvetődött annak gyanúja, hogy a banki információkhoz a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) is hozzáférhetett az Edward Snowden által leleplezett tömeges adatgyűjtés keretében.

Ezeket az állításokat a bizottság nagyon komolyan vette, és arra kértük az amerikaiakat, hogy öntsenek tiszta vizet a pohárba, ők pedig arról biztosítottak, hogy nem szegték meg az egyezményt, és a jövőben is teljes mértékben tiszteletben fogják tartani - közölte Cecilia Malmström belügyi biztos.

A sajtóban megjelent állítások miatt az Európai Parlament (EP) amellett foglalt állást, hogy a vádak tisztázásáig az Európai Unió függessze fel az egyezményt, ne adjon át banki adatokat az Egyesült Államoknak.

"Az Európai Bizottság nem fog újságcikkek alapján felfüggeszteni egy nemzetközi egyezményt" - szögezte le Malmström, aki szerint a biztosítékok birtokában nem szükséges további egyeztetés az amerikai hatóságokkal a TFTP-egyezményről.

A bizottság jelentéséből az is kiderül, hogy az egyezmény értékes adatokkal szolgált a nemzetközi terrorista hálózatok pénzügyi viszonyainak feltárásához, készülő támadások megakadályozásához és terrortámadások elkövetőinek kézre kerítéséhez. Az uniós országok és hatóságok az elmúlt 3 évben összesen 158 esetben kértek adatokat a program keretében, és így 924 nyomhoz jutottak hozzá - áll a bizottság összegzésében.

Brüsszel azt is közölte, hogy az EP és a tagállamok szakminisztereit tömörítő tanács kérésére megvizsgálta annak lehetőségét, hogy az EU saját Terrorizmus Finanszírozását Követő Rendszert (TFTS) hozzon létre. A bizottság arra jutott, hogy nincs olyan döntő érv, amely amellett szólna, hogy szükség van ilyen uniós szintű rendszerre.

"Ehhez egy olyan új adatbázist kellene létrehozni és kezelni, amely az uniós állampolgárok összes pénzügyi tranzakciójának összes adatát tartalmazza" - állapítja meg a bizottság, rámutatva, hogy ehhez hatalmas műszaki és anyagi beruházásra volna szükség, és ez komoly adattárolási és adatvédelmi kihívásokkal járna. A végső döntés a tanácsé és ez Európai Parlamentté - közli a bizottság.

A bizottság a tavaly nyáron hatályba lépett, a légi utasok adatainak átadásáról szóló kétoldalú egyezmény betartását is megvizsgálta, és úgy találta, hogy az amerikaiak tiszteletben tartják a rájuk vonatkozó előírásokat: az érzékeny adatokat törlik vagy felismerhetetlenné teszik, és csak az előírásoknak megfelelően osztanak meg adatokat saját hatóságaik között vagy más országokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!