szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A testületnek március 18-áig kell tisztáznia, hogy Magyarország az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség által lehallgatott országok közé tartozott-e, és ha igen, kik voltak a célpontok.

A fideszes Kocsis Mátét választotta az amerikai lehallgatási botrány magyarországi szálait vizsgáló parlamenti bizottság elnökévé a Ház hétfőn.

Az Országgyűlés múlt kedden döntött a bizottság felállításáról.

A testületnek március 18-áig kell elkészítenie a jelentését. Feladata lesz feltárni, megállapítható-e, hogy Magyarországon is lehallgattak politikai, közéleti, gazdasági szereplőket, azaz hogy Magyarország az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által lehallgatott országok közé tartozott-e. Tisztáznia kell, mi volt az információszerzés célja, kik voltak az alanyai, illetve hogy az ország szuverenitásának befolyásolására milyen eszközöket használtak fel, milyen adatokhoz férhettek hozzá, továbbá hogy magyarországi hírszerző szervezetektől érkeztek-e jelzések a külföldi befolyásolási szándékra vonatkozó információk.

Hétfőn a fideszes Kocsis Mátét választotta a nyolctagú bizottság elnökévé az Országgyűlés, alelnökké pedig az ugyancsak fideszes Gulyás Gergelyt és a szocialista Iváncsik Imrét. A bizottság tagja lett még a fideszes Csampa Zsolt, a KDNP-s Básthy Tamás, a jobbikos Mirkóczki Ádám, az LMP-s Mile Lajos és a független Pősze Lajos. Megbízatásuk feltétele, hogy megfeleljenek a legmagasabb szintű nemzetbiztonsági ellenőrzésen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!