szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság nem indít automatikusan vizsgálatot Janukovics és más ukrán vezetők ellen, hiába határozott kedden az ukrán parlament erről. Az eljárást egy ország, ez esetben Ukrajna nem kezdeményezheti, csak a bíróság főügyésze.

A büntetőbíróság ugyancsak kedden nyilatkozatban közölte, hogy még nem kapta meg az ukrán parlament kérését Janukovics és társai büntetőbíróság elé állításáról. Ukrajna ráadásul sohasem írta alá a bíróság létrehozásáról szóló szerződést. Ennek ellenére a hágai testület teljesítheti az ukrán parlament kérését, annak nincs jogi akadálya, de csakis a főügyésze dönthet ebben az ügyben.

A bíróság fontosnak tartotta értésre adni azt is, hogy egy állam nem kérheti konkrét személyek ellen eljárás indítását.

A Nemzetközi Büntetőbíróság 2002. július 1-jén alakult meg, miután az alapító szerződés, a Nemzetközi Büntetőbíróság létrehozásáról szóló Római Statútum hatályba lépett.

Kizárólag súlyos nemzetközi bűnügyekben ítélkezhet, és csak akkor, ha az adott ország hatóságai képtelenek, vagy nem hajlandók maguk foglalkozni az ügyekkel. Ha a főügyész elrendel vizsgálatot, ugyancsak ő dönti el az összegyűlt bizonyítékok alapján, hogy az eljárás személy szerint ki vagy kik ellen folyjon.

A Nemzetközi Büntetőbíróság eddig csak afrikai esetekkel foglalkozott. Elefántcsontpart esetében nyolc évbe telt, míg kiadta az első végzést az afrikai ország volt elnöke, Laurent Gbagbo emberiesség elleni bűncselekményének ügyében.

Az ukrán rendőrség tömeggyilkosság vádjával adott ki hétfőn elfogatóparancsot Viktor Janukovics ellen, akinek hollétéről nem tudni biztosat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!