szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ukrajna nem válhat sem a Keletnek, sem a Nyugatnak a másik elleni előretolt hadállásává, az országnak ehelyett hídszerepet kell betöltenie - olvasható a The Washington Post című amerikai lap csütörtökön megjelent számában Henry Kissinger tollából, aki 1973 és 1977 között Richard Nixon elnök külügyminisztere volt, előtte és közben pedig nemzetbiztonsági főtanácsadója is.

A ma is nemzetközi súlyú, 90 éves külpolitikai szakértő hangsúlyozta, hogy Ukrajna egymással szemben álló vezetőinek, csakúgy mint Oroszországnak és a Nyugatnak Ukrajna ügyében az eddigiekkel ellentétben a megbékélésre, nem pedig a másik feletti dominanciára kellene törekedniük.  

A Kissinger négy pontban fogalmazta meg az általa helyesnek gondolt rendezési alapelveket. Ezek szerint Ukrajna joga kell legyen, hogy szabadon választhassa meg, milyen gazdasági és politikai egyesülésekhez tartozik, beleértve Európát. Az egykori külügyminiszter megismételte régóta hangoztatott álláspontját, miszerint Ukrajnának nem kellene a NATO-hoz csatlakoznia. Kissinger álláspontja szerint Ukrajnának szabadon kell kormányt alakítania, oly módon, hogy az összhangban legyen népének kinyilvánított akaratával és "a bölcs ukrán vezetőknek" ezután az országrészek összebékítése mellett kell dönteniük. 

Kissinger a 20. század másik nagy amerikai külpolitikai stratégájához, Zbigniew Brezinskihez hasonlóan úgy vélekedett, hogy az ukránoknak Finnország státusához hasonló jogállásra kellene törekedniük. A skandináv ország nem hagy kétséget a saját függetlenségét illetően, ugyanakkor a legtöbb területen együttműködik a Nyugattal, miközben óvatosan kerüli, hogy Oroszország irányában intézményes formában ellenséges legyen. 

A szerző rámutatott, hogy a Krím Oroszországhoz csatolása "összeegyeztethetetlen lenne a létező világrend szabályaival". Szerinte Oroszországnak el kellene ismernie Ukrajnának a Krím feletti szuverenitását, Ukrajnának pedig nemzetközi ellenőrök jelenlétében lefolytatott választások keretében meg kellene erősítenie a Krím autonómiáját. A folyamat során fel kell számolni minden, a Szevasztopolban állomásozó fekete-tengeri flottával kapcsolatos félreérthetőséget. "A politika próbája az, ahogyan az véget ér, nem pedig ahogyan elkezdődik" - írta a 91. évében járó Kissinger. Rámutatott, hogy négy olyan háborúnak volt tanúja, amely Amerikában nagy lelkesedéssel és tömegtámogatással kezdődött. Közülük három egyoldalú amerikai csapatkivonással végződött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!