A vasárnapi krími népszavazás bojkottálását és a NATO beavatkozását kérte egy interjúban a tatár kisebbség vezetője. Musztafa Dzsemiljev, az ukrán parlament képviselője a francia hírügynökségnek csütörtökön úgy fogalmazott: "eddig nem láttunk semmi komoly intézkedést a Nyugat részéről". Szerinte a vízumok kiadásának korlátozása nem lesz semmilyen hatással, mert a célba vett személyeknek "jó dolguk van Oroszországban".
"Azt mondtuk, hogy Ukrajnának be kell hívnia az ENSZ békefenntartó erőit, de tudom, hogy Oroszország ott van a Biztonsági Tanácsban, ezért ebből nem lesz semmi" – magyarázta.
"Ha semmilyen más módszer nem segít, a NATO-nak kell elküldenie erőit. Ezt általában már csak akkor teszi, amikor már megtörtént a mészárlás. Azt szeretnénk, ha most megérkeznének, mielőtt mészárlás történne" – fogalmazott Dzsemiljev, és közölte: szeretne találkozni Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral, vagy ha ez nem megy, akkor a helyettesével.
A krími tatár kisebbség a majdnem kétmilliós lakosság 12-15 százalékát teszi ki. A Sztálin idején deportált közösség a múltbeli tapasztalatok miatt ellenzi a félsziget csatlakozását Oroszországhoz, és támogatta a Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnök elleni tiltakozó mozgalmat.