Fazekas Zsuzsa
Fazekas Zsuzsa
Tetszett a cikk?

A világ egyik leggazdagabb embere, a legbefolyásosabb drogbáró, egy nála legalább harminc évvel fiatalabb szépségkirálynő férje - El Chapót, vagyis "A köpcös" Joaquín Guzmán Loerát idén februárban tartóztatták le Mexikóban, most pedig végre kiderült, hogy zajlott a hajsza az alagutakban menekülő kartellvezér ellen.

Idén februárban fogták el a mexikói hatóságok a világ egyik legnagyobb hatalmú drogbáróját, akinek vagyonát a Forbes magazin 2012-ben egymilliárd dollárra becsülte. Az El Chapónak, vagyis Köpcösnek nevezett Joaquín Guzmán Loera elfogásának körülményeit azonban csak most tárta fel a The New Yorker magazin újságírója, Patrick Radden Keefe, aki terjedelmes cikket közölt a drogbáróról, valamint az általa vezetett mexikói Sinaloa drogkartellről.

Körözött személyek arcképei - köztük a Köpcösé is - egy plakáton Monterrey-ben
AFP / Alejandro Acosta

Születési dátuma pontosan nem ismert, de a most 57 évesnek saccolják Guzmánt, aki harmadikosként, az iskolát elhagyva került kapcsolatba a drogkartellekkel. Bár apja földművesként maga is marihuánát és ópiumot termesztett, a későbbi drogbáró gyerekként a Keresztapa, vagyis "El Padrino" névre hallgató kartellvezér szolgálatába szegődött, idővel pedig egyre nagyobb hatalomra tett szert. A kilencvenes évek elején az embereivel véres bandaháborúkba is keveredett, 1993 tavaszán pedig a rivális drogkereskedők egy repülőtéren támadtak rá, hét embert, többek között egy érseket is agyonlőve. Guzmán elmenekült ugyan, de a guatemalai határon a hatóságok ráismertek, majd vesztegetés, drogkereskedelem és összeesküvés vádjai miatt húsz év börtönre ítélték.

A világ legbefolyásosabb kartellvezére

"Egocentrikus, narcisztikus, eszes, kitartó, szívós, aprólékos, diszkriminatív és titkolózó" - ezt állapította meg a börtönpszichológus a fiatal és egyébként félanalfabéta bandavezérről a Puente Grande-i börtönben, ahol Guzmán egyébként vesztegetéssel és korrupcióval komoly tekintélyre tett szert és egészen különleges előjogokat élvezett, luxusvacsorákat tartott, mobilon intézte a drogkereskedelemmel kapcsolatos üzleti ügyeit, rendszeresen hívott be magához prostituáltakat és a róla terjedő legendák szerint gyakorlatilag ő maga volt a börtön ura, a rácsok mögött sem hagyott fel a kartell vezetésével.

2001-ben egy lefizetett őr egy szennyeskosárban csempészte ki a börtönből, de az utólagos vizsgálat során 71 ember ellen emeltek vádat a börtön dolgozói között, mert bebizonyosodott róluk, hogy valamilyen kapcsolatban álltak Guzmánnal, segítették, vagy támogatták.

Joaquín Guzmán Loera elfogása
AFP / Cristian Fernando

A szökése óta a világ legbefolyásosabb bandavezérévé vált Guzmán folyamatosan bujkált a hatóságok elől a hegyekben, rendszeresen váltogatta otthonait, több ranchot is fenntartott, fegyveres testőrséggel vette körbe magát és úgy építette a drogbirodalmát. Műholdas telefon helyett BlackBerryt használt, mert úgy vélte, a kanadai gyártó terméke biztonságosabb, mint az amerikai cégek gyártotta műholdas készülékek, és egy nagyon szűk, megbízható körrel érintkezett csak üzleti ügyekben, rajtuk keresztül adott utasításokat a kartell tagjainak.

A hatóságok szerint ráadásul a mai mexikói drogkartellek sokkal inkább hasonlítanak az Al-Kaida sejtszerű felépítésére, mint az egykori hierarchikus maffiaszervezetekre, Guzmán példája pedig azt is bebizonyította, hogy hiába a bűnüldözés modern technikája, egy modern bandavezér még mindig el tud tűnni a hatóságok elől a mexikói hegyek között annak ellenére, hogy ötmillió dolláros nyomravezetői díjat tűztek ki rá.

Aranyozott fegyverek, prostik, szépségkirálynő

Bár a "nyilvánosság" elől elzárva élt, és fotók sem szivárogtak ki róla soha a börtönből szökése óta, nem mondhatni, hogy a drogbáró amúgy visszahúzódó életet élt volna. Fő területén, a hegyekben sokan ismerték és szimpatizáltak vele, a helyi közösség ugyanis úgy tekintett rá, mint valami kiskirályra, aki javítja az infrastruktúrát és megteszi azt, amit az állam egyébként helyi szinten az elmaradott régiókban nem tesz meg: javította az infrastruktúrát, segítette a helyieket és munkát adott a farmereknek, akik drogültetvényekből tartották fenn magukat.

Hogy éveken keresztül miért nem sikerült elfogni, arról is megoszlanak a vélemények: a hatóságok állítólag mindig tudták nagyjából, hogy merre jár, és többször is kísérletet tettek arra, hogy lecsapjanak rá, de Guzmán mindig meglógott. Az összeesküvés-elméletek szerint viszont a hatóságok valójában nem is annyira igyekeztek felderíteni a drogügyleteket, Guzmán ugyanis mindenkit megvesztegetett, akit csak lehetett.

A szoba, ahol letartóztatták
AFP / Orlando Alfaro

A drogüzletet ráadásul nem is annyira titokban folytatják Mexikóban: Guzmán fiai, akik szintén részt vesznek a drogüzletben rendszeresen posztoltak a közösségi oldalakra fotókat aranyozott fegyverekről, köteg pénzekről, prostituáltakról, luxusautókról, vagy a kartell magánállatkertjének egzotikus vadállatairól. Maga Guzmán egy korábbi generáció drogbárójaként nem szállt ugyan be a közösségi médiába, de miután egy szépségversenyen kiszemelte magának az akkor 17 éves Emma Coronelt, 47 évesen negyedszerre is megnősült. A maffiafeleséggé avanzsált helyi szépségkirálynő ikerlányokat szült a dúsgazdag drogbárónak, akivel rendszeresen eljártak felfegyverzett testőrök kíséretében luxuséttermekbe vacsorázni. A helyiek beszámolói szerint ha Guzmán vacsorázni indult, akkor az emberei eklőször minden vendégtől elvették a mobilját, végig felügyelték a vacsorát, majd miután a drogbáró mindenkinek kifizette a vacsoráját és távozott, visszaadták a mobilokat.

Hajsza és alagutak

A speciális biztonsági körülmények között élő Guzmán elfogásával végül a mexikói haditengerészet különleges egységét bízták meg, amely a hadseregtől és a rendőrségtől eltérően kevésbé került eddig kapcsolatba a drogkartellekkel, ezért nem is vesztegették még meg őket. Az egységet amerikai tanácsadók is segítették, de így is hetekbe tellett, mire sikerült El Chapo nyomára bukkanni.

Miután egyszer már lenyomozták a drogbáró - mégsem annyira biztonságos - BlackBerryjét, Guzmán közvetítőkön keresztül érintkezett csak az embereivel: egy beosztottja ingyenes WiFi pontoknál, kávézókban ülve kommunikált a kartell tagjaival a BlackBerry ingyenes üzenetküldő rendszerén keresztül, az üzeneteket pedig egy iPadről küldte tovább egy másik beosztottnak, aki végül továbbította azokat a drogbárónak.

A Guzmán nyomába eredt különleges egységnek a közvetett kommunikációs háló ellenére sikerült beazonosítania a kartellvezér belső köréhez tartozó néhány személyt, akik közül az egyiket elfogták, és sikerült vallomásra bírni - kiderült, hogy a drogbáró éppen Culiacán városban van egy volt felesége házában. Amikor azonban a katonák be akartak jutni a házba, kiderült, hogy a teljesen átlagos külsejű házat gyakorlatilag páncélajtó védi, amit tíz percen keresztül próbáltak kinyitni, és mire bejutottak az épületbe, addigra a maffiavezér egy, a fürdőszobában a kád alól nyíló alagúton keresztül elmenekült.

Az amerikai-mexikói határnál a drogcsempészek rendszeresen használnak kiépített alagutakat, amelyeke keresztül nagy mennyiségű drogot szállíthatnak. A New Yorker magazin cikkében kitér arra, hogy a Guzmán vezette Sinaloa klán mintegy 90 alagutat használhat a határnál, amelyek kiépítése is a kartellvezér nevéhez fűződik: Guzmán egy építészt bízott meg nem csak a menedékeihez épített alagutak, de a drogcsempész alagutak kiépítésével is.

AFP / Alfredo Estrella

Hiába sikerült azonban a drogbárónak az alagutakon keresztül meglógnia a hatóságok elől, a vele tartó testőre mobilját lenyomozva végül a nyomára bukkantak: február 22-én kora reggel Mazatlán tengerparti városka egyik hoteljének szobájában csaptak le a nagyhatalmú El Chapóra, aki éppen szépségkirálynő feleségének csinált reggelit, miközben az ikerlányaik a szomszéd szobában aludtak. A kartellvezér épp aznap akart újra eltűnni a hegyekben, mikor a hajsza végül utolérte.

Nem is az igazit fogták el?

"Nem tartozom semmilyen kartellhez. Földműves vagyok" - állította magáról Guzmán, akiről azonban a hatóságok szerint a DNS-minta alapján bebizonyosodott, hogy ugyanaz a személy, akit El Chapóként tartanak számon, és aki a Sinaloa kartell vezére. Letartóztatása után azonban a bandavezér állítólag bevallotta az őt elfogó speciális egység tagjainak, hogy mintegy két és háromezer között van azok száma, akit ő ölt meg élete során, de hogy pontosan mennyi, az nem derült ki.

Bár Guzmán fiai a Twitteren esküdtek bosszút a mexikói kormány és a hatóságok ellen, elfogása után pedig tüntetést is tartottak a kartellvezér kiszabadítása érdekében, amelyen éltették a drogbárót, vannak, akik nem hiszik el, hogy tényleg őt fogták el, vagy ha igen, akkor ez nem maga a drogbáró tervei szerint alakult így. Az egyik elmélet szerint Guzmán maga, érezve a drogüzlet változásait és a más bűnözési profilú kartellek felemelkedését inkább a rácsok mögött szeretné eltölteni nyugdíjaséveit, de egy másik elmélet szerint nem is őt fogták el. Az azonban egyelőre biztosnak tűnik, hogy bár több amerikai állam is szeretné, ha kiadnák az Egyesült Államoknak a drogbárót, végül mégis Mexikóban kell majd bíróság elé állnia, már csak azért is, mert korábbi húsz éves börtönbüntetését még mindig nem töltötte le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!