szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Thaiföldön átvette a hadsereg csütörtökön a hatalmat, arra hivatkozva, hogy helyre kell állítani az országban a rendet a hónapok óta tartó politikai zavargások után.

A hatalomátvételt Prajuth Csan-ocsa, a hadsereg főparancsnoka helyi idő szerint délután öt órakor jelentette be az állami televízióban mondott beszédében, amit élőben közvetítettek. Az AP hírügynökség szerint az alkotmányt is felfüggesztették.

A hadsereg kedd hajnalban hirdetett ki rendkívüli állapotot, az indoklás szerint azért, hogy megállítsák az ősz óta tartó belpolitikai válságot. Az összecsapásokban eddig 28 ember halt meg, és több mint nyolcszázan megsebesültek.

Csan-ocsa szerdán tárgyalóasztalhoz ültette a konfliktusban szemben állókat, azt mondta, azért, hogy az ország ne váljon "egy második Ukrajnává".

A találkozón a kormánypártnak, a legnagyobb ellenzéki pártnak, a két tábor tüntetőinek vezetői, valamint a szenátus és a választási bizottság elnöke vettek részt. A két hete kinevezett ügyvivő miniszterelnök, Nivatthamrong Bunszongphaiszan nem volt ott, a kormányoldalt öt miniszter képviselte.

Csütörtökön folytatták a tárgyalásokat, de nem jutottak előrébb.

Thaiföldön kijárási tilalmat vezettek be a hadsereg bejelentése után, ez 22 órától másnap reggel 5 óráig érvényes.

A hadsereg arra is utasította az ország összes televízió- és rádióadóját, hogy szakítsa meg adásukat, és az új katonai rezsim közleményeit sugározzák.

Bangkok nyugati külvárosában a katonai puccs után több ezer kormánypárti "vörösinges" gyűlt össze, a tömeget a katonák a levegőbe leadott lövésekkel próbáltak szétoszlatni. A hadsereg őrizetbe vette a Thakszin Sinavatra volt kormányfőhöz lojális aktivisták egyik vezetőjét – közölte egy katonai szóvivő.

A spanyol hírügynökség úgy tudja, hogy a hadsereg a kormány több képviselőjét, köztük az igazságügyi minisztert is fogva tartja.

A rendkívüli állapot egyelőre érvényben marad az egész ország területén. Ennek értelmében a katonáknak lehetőségük van az utcai tüntetések megakadályozására, illetve letartóztatási parancs nélküli őrizetbe vételre is.

A kormányellenes tüntetők a szerintük korrupt politikai rendszer reformját követelik, és egy nem választott, úgynevezett népi tanács felállítását javasolják, amelynek feladata az lenne, hogy még az új választások előtt véghezvigye a szükséges változtatásokat.

Azóta, hogy Thaiföldön 1932-ben véget ért az abszolút monarchia, a mostanival együtt 19 puccsot vagy puccskísérletet hajtott végre a hadsereg. A legutóbbit 2006-ban követte el Thakszin Sinavatra kormányfő ellen, aki azóta száműzetésben él, de továbbra is az ország megosztottságának egyik fő forrása.

Legutóbb ősszel kezdődtek zavargások, akkor Thakszin testvérének, a 2011-ben hatalomra került Jinglak Sinavatrának lemondását követelték.

A magyar Külügyminisztérium már kedden fokozott óvatosságra kérte a Thaiföldre utazókat a hónapok óta tartó tüntetések és zavargások miatt. A demonstrációk helyszínét el kell kerülni, és az éjszakai programoknál is legyen mindenki nagyon körültekintő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!