szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lengyel külügyminiszter agressziónak nevezte az orosz haderő ukrajnai benyomulását, és tetteket sürget. Az olasz kormányfő felhívta Vlagyimir Putyint és súlyos következményeket helyezett kilátásba. Ilyen dörgedelmes közleményekkel a magyar külügy meg sem próbálkozik.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter agressziónak nevezte, hogy csütörtökön orosz katonák hatoltak be Kelet-Ukrajnába, amivel - véleménye szerint - Moszkva évtizedek óta a legsúlyosabb válságot idézte elő Európában. Sikorski a lengyel közrádió adásában úgy nyilatkozott, hogy Lengyelország álláspontját a következő néhány órában dolgozzák ki. "Itt nem kemény szavakra, hanem tettekre van szükség, sőt az lenne a legjobb, ha ez az egész nemzetközi közösség közbelépését jelentené" - tette hozzá a tárcavezető. 

"Ez nyilvánvalóan agresszív fellépés. Néhány hete Ukrajnában lévő orosz katonákról szólnak a híradások. Most még több katona, és még több nehézfegyverzet van ott. Minden bizonnyal egy Novoazovszk városánál végrehajtott behatolással van dolgunk, egy új művelettel" - mondta Sikorski. 

A külügyi tárcavezető hangsúlyozta, hogy jelenleg az Egyesült Államok reakcióját és azon országoknak a válaszát kell megvárni, akik vállalták a közvetítést a felek között, ilyen például Németország. "Jelenleg döntésekre és az Oroszországhoz fűződő viszony újraértelmezésére van szükség. Egy olyan ország, amely egy másik európai országot támad meg, nem várhatja el tőlünk, hogy minden a normális kerékvágásban haladjon tovább" - tette hozzá Sikorski. 

Sikorski ezt azt követően mondta, hogy Petro Porosenko ukrán államfő csütörtökön kijelentette, hogy orosz csapatok hatoltak be Ukrajnába. Ugyancsak csütörtökön a NATO egyik magas rangú tisztségviselője azt közölte, hogy jelenleg több mint ezer orosz katona van Ukrajnában.

Renzi beolvasott Putyinnak

Az Európai Unió soros elnökségét adó Olaszország kormányfője, Matteo Renzi csütörtökön felhívta Vlagyimir Putyint, és közölte vele, hogy orosz reguláris csapatok és nehéz fegyverzet behatolása Ukrajnába "tűrhetetlen, és a következményei igen súlyosak lesznek". Renzi az unió soros elnökségének képviseletében "mély aggodalmát" fejezte ki a legújabb fejlemények miatt, és arra kérte a Kremlt, hogy "mielőbb térjen vissza a tárgyalásokhoz" - közölte az olasz kormány. 

Renzi a napokban Petro Porosenko ukrán elnökkel is beszélt a válságról, az olasz külügyminiszter pedig biztosította ukrán kollégáját, hogy a kelet-ukrajnai helyzet lesz a megbeszélések fő témája az uniós külügyminiszterek pénteki, milánói nem hivatalos találkozóján.

Navracsics tárcája ennél sokkal puhább

A magyar Külügyminisztérium közleménye ennél kevésbé dörgedelmes, ők aggodalommal figyelik a "növekvő feszültséget" Kelet-Ukrajnában, és "amennyiben beigazolódnak azok a hírek, hogy orosz reguláris csapatok behatoltak Ukrajna területére", azt a válság súlyos eszkalációjának tekintjik. "A korábbiakban is következetesen képviselt álláspontunk alapján a válság kizárólag politikai úton történő rendezését tartjuk elfogadhatónak, ezért maximálisan támogatunk minden erre irányuló diplomáciai erőfeszítést" - szól a közlemény.

Románia is óvatos

Románia elítéli az egységes Ukrajnától elszakadni próbáló szeparatistáknak nyújtott orosz segítséget, ám úgy ítéli meg, hogy a kialakult helyzet nem meríti ki egy "katonai invázió" fogalmát - jelentette ki csütörtök este Traian Basescu román államfő. Azt mondta, nem orosz katonai alakulatok lépték át a határt, hanem a fegyverzetet kezelő kiképzett katonák szivárogtak be az Ukrajnába. Szerinte ezzel a segítséggel Oroszország a szeparatisták javára próbálja billenti az erőviszonyokat az ukrán hadsereg és az oroszbarát szakadárok közötti fegyveres konfliktusban. "Megerősíthetem, hogy Románia kiáll Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett. Románia mindent megtesz Ukrajna támogatása érdekében, amit törvényesen megtehet" - jelentette ki Traian Basescu államfő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!