szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország nagyon fontos ország, ahol most rossz dolgok zajlanak - részben ezzel indokolta a keddi washingtoni végszavazás előtt John McCain republikánus szenátor, hogy miért nem szabad Budapestre küldeni Colleen Bradley Bell egykori producert új nagykövetként. A volt elnökjelölt beszédében Orbán Viktorra újfasiszta diktátorként utalt - ezt a szóvivője is megerősítette később.

Magyarországot és Orbán Viktort is hevesen bírálta a szenátus keddi ülésén John McCain republikánus szenátor, volt elnökjelölt, amikor Colleen Bradley Bell budapesti nagykövetté való kinevezése ellen érvelt - derült ki az ülés leiratából. Beszéde az ülésről készült felvételen a 25. perc környékén kezdődik.

McCain úgy kezdte, sosem zavarta, hogy a demokraták és a republikánusok nagyköveti posztokat adnak politikai és pénzügyi támogatóiknak, de Barack Obama elnöksége alatt számos politikai jelölt került "érzékeny posztokra" a világban. Erre a legszörnyűbb példa Bell - tette hozzá. Szerinte a jelölt alkalmatlan és nincs megfelelő képzettsége ahhoz, hogy Magyarországon nagykövet lehessen.

c-span.org

Magyarország McCain szerint sok szempontból az USA közeli szövetségese, de kétség sem fér hozzá, hogy 2010-es kormányra kerülése óta Orbán Viktor központosította a hatalmat, csökkentette a bíróságok függetlenségét, vitatott alkotmánymódosításokat vitt véghez és korlátozta a civil szervezeteket.

"Más szóval ez nagyon fontos ország. Nagyon fontos ország, ahol éppen rossz dolgok zajlanak" - közölte McCain. Felidézte, hogy Bell nagyrészt csak a Gazdagok és szépek című tévésorozat producereként szerzett tapasztalatot, és bár biztos benne, hogy a tévézés fontos Magyarországon is, az tény, hogy a jelölt nem alkalmas a posztra.

Ha például egy karibi országba küldenék Bellt, azt megértené, de egy olyan célországról van szó, ahol sajtójelentések szerint Orbán Viktor az illiberális demokráciát preferálja, Oroszországot és Törökországot hozva fel példaként - tette hozzá a republikánus szenátor. Orbán szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közeledik és egyes külföldi civil szervezeteket fizetett politikai aktivistáknak tart.

McCain úgy fogalmazott, hogy Bell budapesti nagykövetté való kinevezésével az USA azt az üzenetet küldi, nem fontos, hogy Putyin kiterjesztené Oroszország befolyását és visszaállítaná a régi orosz birodalmat. Itt egy nemzet, amely a határán áll annak, "hogy átengedi szuverenitását egy újfasiszta diktátornak, aki Vlagyimir Putyinnal bújik ágyba és mi a Gazdagok és szépek producerét küldjük nagykövetnek" - közölte McCain.

Bár az újfasiszta diktátorról szóló megjegyzését itthon sokan úgy értelmezték, hogy nem Orbán Viktora, hanem Putyinra vonatkozott, McCain sajtósa a 444.hu kérdésére még kedd este megerősítette, hogy a szenátor a magyar kormányfőre gondolt.

Beszédében egyébként még azt is felidézte, hogy az Amerikai Külszolgálati Egyesület (Afsa) volt vezetői levélben kérték három nagykövetjelölt - köztük Bell - kinevezésének elutasítását. McCain megdicsérte viszont André Goodfriend ügyvivőt, aki szerinte kitűnő és nagyszerű munkát végez Budapesten.

boldandbeautiful

Barbara Boxer demokrata szenátor védelmébe vette a jelöltet, azt mondta, Bell, akit jól ismer, nem az első politikai kinevezett és hogy sikeres pályafutás áll mögötte. Hangot adott meggyőződésének, hogy nagykövetként jó munkát fog végezni, hozzátéve, hogy a jelölt könnyen köt baráti kapcsolatokat. "Ő nem dühös" - tette hozzá.

Bell kinevezését az amerikai szenátus végül 52-42 arányban szavazta meg. Átszavazás nem történt, Bell támogatói demokrata párti, ellenzői pedig republikánus honatyák voltak. Az új budapesti nagykövet kinevezéséhez a magyar külügyminisztérium már tavaly ősszel megadta a fogadó nyilatkozatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!