Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Indiában betiltották annak a dokumentumfilmnek a sugárzását, amely egy újdelhi diáklány néhány évvel ezelőtti csoportos megerőszakolásáról és meggyilkolásáról szól, mert a bíróság szerint a támadók egyikének a filmben elhangzó megjegyzései félelmet és feszültséget kelthetnek az országban.
A Leslee Udwin brit filmes által készített, India lánya című dokumentumfilmben látható egy interjú, amely a 2012 decemberében megerőszakolt 23 éves orvostanhallgató lány egyik támadójával, Mukes Szingh-gel készült.
Szingh az áldozatot hibáztatta, mondván, hogy a lány nem halt volna meg, ha nem próbál meg ellenkezni. A férfi azon véleményének is hangot adott, hogy "egy lány sokkal inkább felelős a nemi erőszakért mint egy fiú".
"Egy bíróság rendeletben tiltotta be az interjú bemutatását és sugárzását" - közölte a helyi rendőrség szóvivője szerdán. "Mukesh megbotránkoztató és becsmérlő kijelentéseket tett a nőkre, félelmet és feszültséget keltve" - hangsúlyozta a tisztségviselő.
A lányt hatan erőszakolták meg Újdelhiben egy autóbuszon, miután 28 éves barátját, majd őt is brutálisan összeverték egy vasrúddal. Az áldozatot a nemi erőszak és bántalmazás után kidobták a mozgó járműből. A fiatal nő később belehalt sérüléseibe.
A filmes, aki korábban maga is nemi erőszak áldozata lett, elmondta, hogy az India lányát a tiltás ellenére az eredeti tervek szerint március 8-án, a Nemzetközi Nőnapon bemutatják világszerte. "Mélységesen elszomorít ez a tiltás, ez nem egy átgondolt eljárás" - mondta Leslee Udwin. Hozzátette: fel sem merült, hogy kivágják a felvételből a Mukessel készített kilencperces interjút.
Leslee Udwin két éven keresztül dolgozott az egyórás dokumentumfilmen, 31 órányi beszélgetést rögzített a lány támadóival.
Az üggyel kapcsolatban Szinghet és három másik férfit halálra ítéltek, ezt azonban még a legfelsőbb bíróságnak is jóvá kell hagynia. Egy fiatalkorú bűntársukat a bíróság háromévi börtönre ítélte, a hatodik vádlott korábban öngyilkosságot követett el cellájában.
Az ügy óriási felháborodást váltott ki a dél-ázsiai országban, és nagy nemzetközi visszhangot is keltett. Az eset miatt tömegtüntetések kezdődtek, amelyek hatására szigorították a nemi erőszak büntetésére vonatkozó jogszabályokat.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.