Segítene békülni Iránnak és Izraelnek Németország

A német alkancellár Teheránban felajánlotta vasárnap Németország közvetítését Irán és Izrael feszült viszonyának enyhítéséhez. Háromnapos iráni látogatásának elején, német és iráni üzletemberek előtt Sigmar Gabriel azt mondta: aki Németországgal tartós kapcsolatokra törekszik, "nem kérdőjelezheti meg politikailag Izrael létezési jogát".

  • MTI MTI
Segítene békülni Iránnak és Izraelnek Németország

Sigmar Gabriel az első vezető nyugati politikus, aki Teheránba látogatott azóta, hogy Irán és a hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) Bécsben megkötötték a történelminek értékelt nukleáris megállapodást. Az egyezséggel a nemzetközi közösség azt próbálja szavatolni, hogy az iráni atomprogram kizárólag békés célokat szolgáljon, amiért cserébe fokozatosan feloldják az Irán elleni szankciókat. Izrael elutasítja a bécsi megállapodást, és erélytelennek tartja.

Gabriel úgy nyilatkozott, hogy látogatásának célja nemcsak a német gazdaság által remélt milliárdos üzletekről szól. Legfontosabb üzenete az, hogy mindenkinek, így Iránnak is megéri a békés megegyezés, az atomfegyverről való lemondás.

Sigmar Gabrielt hétfőn fogadja Haszan Róháni iráni elnök. A német küldöttség hétfőn az iráni kormány három miniszterével is találkozik. A német alkancellárt üzletemberek kísérték el Teheránba.

A német ipari és kereskedelmi kamara számítása szerint az Iránba irányuló német export négy év alatt a 2014-es 2,39 milliárd euróról 10 milliárd euróra bővülhet, vagyis több mint megnégyszereződhet.

Német kormánytag 13 éve nem járt Iránban.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.