Tálas Andrea
Tálas Andrea
Tetszett a cikk?

A pártját két évtizede megújító Tony Blairnél is nagyobb fölénnyel lett a brit Munkáspárt elnöke Jeremy Corbyn, aki bírálói szerint balos nézeteivel megválaszthatatlan, és bebetonozhatja a hatalomba a konzervatívokat.

Megadóztatná a gazdagokat, erősítené az állam szerepét a gazdaságban, növelné a szociális kiadásokat és visszaállamosítaná a vasút és a posta privatizált részét – ezzel a programmal szállt ringbe Jeremy Corbyn parlamenti képviselő az ellenzéki brit Munkáspárt vezetéséért. A blairi harmadikutas politikával szembemenő, pályafutása során kormányzati pozíciót soha be nem töltött Corbyn simán nyerte a választást. Pedig amikor a 66 éves politikus bejelentette jelöltségét, a fogadóirodák 200:1-hez adták a tétet, hogy elsőnek futhat be – így aki akkor rá fogadott, most sokat nyert. Győzelme azért is meglepő, mert a Munkáspárt májusi csúfos parlamenti vereségét politikai elemzők elsősorban azzal magyarázták, hogy Ed Miliband vezetése alatt az ellenzéki párt túlságosan balra tolódott.

MTI/EPA/Andy Rain

Megjelenése zavart is keltett a pártjában. Sokan attól tartanak, hogy a Munkáspártot a radikális baloldali görög Sziriza, illetve a hozzá hasonló spanyol Podemos irányába viszi el. A párt finanszírozásához elengedhetetlen szakszervezetek mellé álltak, a Blair-éra nagyágyúi viszont pártszakadást vizionáltak. Olyan törést emlegettek, mint amit a nyolcvanas évek elején, a harciasan szakszervezetpárti, piacellenes Michael Foot színre lépése követett, ami nagyban hozzájárult a konzervatívok 18 éven át tartó kormányzásához. Tony Blair volt munkáspárti kormányfő durva kirohanást is intézett ellene, mondván: Corbyn megválasztásával pártja két évtizedre megágyaz a konzervatívok hatalmának.

Családi háttér

Corbyn otthonról hozta baloldaliságát, a politika iránti fogékonyságát. Idealista szülei – elektromérnök apja, David és matematikatanár anyja, Norma – a spanyol polgárháborúban ismerkedtek meg, ahol mindketten békeaktivistaként tevékenykedtek. A délnyugat-angliai kisvárosban, Chippenhamban született Corbyn szellemi fejlődésére nagy hatással volt George Orwell esszékötete, amit szüleitől a 16. születésnapjára kapott. Öccsével – aki később meteorológusként a klímaváltozás tagadója lett – egymással szópárbajoztak a családi politikai vitaesteken.

Corbyn az érettségi után két évig önkénteskedett Jamaicán, hazatérve rövid ideig egyetemre járt, ám kicsapták, mert a tanterv miatt összetűzésbe került egyik tanárával. Egyetemistaként kötelezte el magát a politikával, előbb aktivistaként, majd a tanulmányait abbahagyva teljes munkaidőben dolgozott a szakszervezetben. Mindaddig, amíg 34 évesen az észak-londoni Islingtonban parlamenti képviselővé nem választották.

Politikai elkötelezettség

Immár 32 éve koptatja a Westminster padsorait, de rendszeresen publikál az eredetileg a brit kommunista párt lapjaként indult Morning Starban is. Pályafutása során kampányolt a nukleáris leszerelésért, a palesztinok jogaiért, és az elsők között szólalt fel a dél-afrikai fajüldöző rezsim által bebörtönzött Nelson Mandela szabadon bocsátásáért. Apartheidellenes aktivistaként 1984-ben a Dél-Afrika londoni nagykövetsége előtti tüntetésen le is tartóztatták. Kapott hideget-meleget, amiért a szélsőséges Hamászt és Hezbollahot a barátjának nevezte – a kapcsolattartást velük pedig azzal indokolta, hogy az izraeli mellett a palesztin oldalt is meghallgatja.

Mindig is támogatta Észak-Írország újraegyesítését Írországgal. Óriási felháborodást váltott ki, hogy 1984-ben meghívta a londoni parlamentbe a brit fennhatóság ellen fegyverrel küzdő Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) politikai szárnyának, a Sinn Féinnek a tagjait, köztük Gerry Adamset – nem sokkal a brightoni szállodai merénylet után, amelyet épp hogy megúszott Margaret Thatcher akkori konzervatív kormányfő.

Szimpatizál a néhai Hugo Chávez venezuelai elnök által kitalált bolívari szocializmussal, szitokszó számára a gazdasági megszorítás, ellenzi az egyetemi tandíjat. Corbyn monarchia helyett köztársaságot szeretne, a Nagy-Britannia EU-tagságáról tartandó népszavazáson pedig a kilépésre szavazna. A legszívesebban NATO-t is otthagyná, amelyet felelősnek tart az ukrán válságért, bár fennen hangoztatja: nem híve a putyini külpolitikának. Blair regnálása idején a legharciasabb munkáspárti képviselőnek számított, mind az afganisztáni, mind az iraki brit katonai szerepvállalást ellenezte, nélküle elképzelhetetlen volt háborúellenes tüntetés.

Viharos magánélet

Corbyn magánéletét is végigkísérte a politika. Első felesége munkáspárti önkormányzati képviselő volt, a második, Claudia Bracchita – akitől három gyermeke született –, chilei menekült. Kapcsolatuk 1999-ben válással végződött, mert a felesége az egyik fiukat a baloldali retorika szerint az osztálykülönbségeket átörökítő, felvételihez kötött gimnáziumba küldte a „mezei” középiskola helyett. Válásuk ellenére azóta is jó a kapcsolatuk. Corbyn a harmadik házasságában él, az idén vette feleségül élettársát, a mexikói Laura Alvarezt, aki fair trade kávéval kereskedik. Életmódjában Corbyn meglehetősen puritán, a parlamenti képviselők közül a legkevesebbet költi.

A spanyoul folyákonyan beszélő politikus még a hetvenes években lett vegetáriánus, büszke arra, hogy nincs autója, és biciklivel közlekedik, öltözködésében laza, és leginkább a bézs színt kedveli. A kertjében termett gyümölcsből készít lekvárt, és tagja annak az összpárti parlamenti csoportnak, amely a tejtermelők érdekeiért áll ki. Kedvenc költője az ír William Butler Yeats, rajong a latin-amerikai irodalomért, a filmek közül a Nagy Gatsby és a Casablanca a választottja. Szenvedélye a krikett, de nem hagyná ki a londoni Arsenal egyetlen futballmeccsét sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!