szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem tervez költözést, éli tovább életét az a férfi, aki a Bataclannál történt terrortámadást dokumentálta telefonjával november 13-án késő este. Daniel Psenny a Le Monde újságírója és maga is megsebesült a támadásokban, amikor egy utcán fekvő sérültnek segített.

Az Indexnek adott interjút Daniel Psenny, a Le Monde francia lap újságírója, aki az egyik leghíresebb felvételt készítette telefonjával a november 13-i párizsi támadások alatt. A férfi a Bataclan vészkijáratával szemközti házban lakik és az ablakából megdöbbentő képsorokat rögzített: meglőtt emberek futottak ki az utcára, többen az utcán fekve kértek segítséget, mások pedig emberek testét húzták a földön messzebbre a klubtól.

"Sokan próbáltak elmenekülni a golyók elől, de folyamatosan lőttek rájuk. Egyesével, Kalasnyikovval végezték ki őket. Úgy döntöttem, lemegyek segíteni. Hirtelen nagy fájdalmat éreztem, és onnantól megváltoztak a dolgok" – mesélte Psenny.

Azt mondta: este fél 10-kor épp otthon dolgozott, a háttérben egy krimi ment a tévében, majd egyszer csak olyan hangokat hallott, mintha petárdáznának. Először azt hitte, a filmben dördülnek a lövések, de a hangok egyre erősebbek lettek, így odament az ablakhoz, és látta, hogy az emberek kiabálnak, rohannak, de először nem értette, mi történik.

Az újságíró többször is kérdezte a lent menekülő embereket, hogy mi történik, miközben telefonjával vette az eseményeket. Azt mondta, újságírói reflex, hogy ha valamit lát a szeme előtt történni, akkor azonnal megpróbál tudósítani róla.

Psenny felvette azt is, ahogyan egy terhes nő az ablakrácsban kapaszkodva lóg ki az utcára. A nőt később egy a Bataclanba visszatérő férfi mentette meg, ő is és a baba is jól van.

Az újságíró azt mesélte, egyszer csak csend lett, 10 perc után úgy döntött, lemegy segíteni. Egy másik ott lévő férfival be akartak húzni egy súlyosan sérült amerikai férfit az utcáról a kapualjba, ám amikor magukra akarták zárni az ajtót, akkor találat érte Psennyt is. A lövést nem hallotta, csak a karján érezte a robbanást.

Azt mesélte, egy szomszéd segített nekik és felvitte őket a negyedik emeleti lakásába, ahol több órán át vártak, közben az amerikai férfi és ő is többször elvesztette az eszméletét, sok vért is vesztettek. A mentősök először az utcán fekvő sérülteken segítettek és elvitték a holttesteket, majd később a tűzoltók vitték kórházba a Le Monde munkatársát és az amerikai sérültet.

"Amint meghajlunk a terrorizmus előtt, már veszítettünk is" – mondta az Indexnek az újságíró, aki nem tervezi, hogy a történtek után elköltözik, mert szerinte éppen azzal lehet ellenállni a terrorizmusnak, ha az emberek nem félnek kiülni a kávézók teraszára, felszállni a metróra és koncertekre menni ezek után sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!