Pakisztáni muszlim bevándorló lesz London új polgármestere

Úgy tűnik, a munkáspárti Sadiq Khan lesz London új polgármestere. A pakisztáni származású muszlim Khan apja buszsofőr volt, és 7 testvérével nőtt fel egy önkormányzati lakásban.

  • hvg.hu hvg.hu
Pakisztáni muszlim bevándorló lesz London új polgármestere

A munkáspárti Sadiq Khan nyerte a londoni polgármesterválasztást Nagy-Britanniában – írja a brit The Guardian, miután a szavazatok mintegy 90 százalékos feldolgozottságánál Khannak olyan előnye volt a konzervatív jelölt Zac Goldsmith-szel szemben, hogy az már matematikailag behozhatatlan. Khan a csütörtöki brit regionális parlamenti, önkormányzati és polgármester-választáson a londoni voksoknak mintegy 44 százalékát szerezte meg, míg ellenlábasa csupán 35 százalékot kapott.

A 45 éves Sadiq Khan pakisztáni bevándorlók gyermekeként született, édesapja londoni buszsofőr volt. Khan nyolc gyerek közül az ötödik volt és egy önkormányzati lakásban nőtt fel, majd egy emberi jogi ügyvédi irodában kezdett dolgozni. 2005-ben a dél-londoni Tooting képviselőjeként a Munkáspárt képviseletében bejutott a parlamentbe, majd Gordon Brown kabinetjében közlekedési miniszteri posztot kapott, így ő lett Nagy-Britannia első ázsiai és muszlim minisztere.

A kampány során a konzervatív jelölt, a milliárdos vállalkozócsaládból származó Zac Goldsmith azzal vádolta Khant, hogy veszélyes szélsőséges, a hindu, szikh és tamil szavazók külön szórólapot is kaptak erről.

Viszont úgy tűnik, Khan az ellenkampány ellenére is nyolc év után visszavette a londoni polgármesteri széket a Munkáspártnak.

A regionális parlamenti választásokon a Skót Nemzeti Párt abszolút többséget szerzett a skót parlamentben, a walesi választásokon a Munkáspárt végzett az élen, az angol önkormányzatokban pedig szintén a Munkáspárt szerzett több helyet.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.