szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két, nukleáris csapásmérésre alkalmas bombázót irányított Dél-Korea területe fölé az Egyesült Államok kedden, demonstrálva: kiáll szövetségese mellett.

A B-1B bombázók, amelyeket más amerikai és dél-koreai vadászgépek kísértek, az Osan légibázis fölött húztak el, amely 120 kilométerre található az észak-koreai határtól. A repülőket, amelyek valószínűleg a guami Andersen légibázisra tértek vissza, az Associated Press fotósa szúrta ki.

Az effajta átrepülések gyakoriak azokban az időszakokban, amikor a Koreai-félszigeten osztozó két ország közötti helyzet valami miatt még feszültebbé válik. A mostanira azután került sor, hogy a múlt pénteken Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre.

Dél-Koreának nincsenek atomfegyverei, kénytelen az Egyesült Államok „nukleáris ernyőjére” hagyatkozni. Az országban emellett több mint 28 ezer amerikai katona állomásozik, s a közeli Japánban is több tízezer szolgál.

Az amerikai jelenlétre Észak-Korea rendszeresen hivatkozik propagandaanyagaiban, s az efféle áthúzásokat az amerikai ellenségesség bizonyítékának tekinti. Az ország vezetése ezzel indokolja, hogy szükségük van az atomprogramjukra.

A múlt pénteki volt a Kim Dzsong Un vezette ország ötödik, s eddig legerősebb kísérleti robbantása, amihez új típusú robbanófejet használtak. Ez szerintük ballisztikus rakétákra is felszerelhető. Ennek lehetőségéről korábban a japán védelmi miniszter is beszélt, mint mondta, Észak-Koreának sikerülhetett rakétákra szerelhető, kompakt nukleáris robbanófejet kifejlesztenie.

Siegfried Hecker atomszakértő, aki korábban rendszeresen látogatta az ország nukleáris létesítményeit, úgy becsüli, hogy Kim Dzsong Unnak az év végére nagyjából húsz bombára elegendő hasadóanyaga lesz, ezt a számot pedig évente héttel tudja majd növelni. „Ha nem figyelünk oda, Phenjan várhatóan egy évtizeden belül képes lesz olyan nukleáris robbanófejjel ellátott rakétát előállítani, amellyel az Egyesült Államok területére is csapást mérhet” – írta.

Az északi nukleáris leszerelésről szóló hatoldalú tárgyalások még 2008-ban szakadtak meg, Phenjan azóta felpörgette mind atombomba gyártására, mind a ballisztikus rakéták fejlesztésére létrehozott programját. Annak ellenére is, hogy emiatt egyre keményebb szankciókkal büntették.

Hétfőn Dél-Korea védelmi minisztériuma és az amerikai hírszerzés azt közölte: úgy gondolják, Észak-Korea bármikor képes lehet újabb kísérleti atomrobbantásra, azt azonban nem árulták el, milyen információ mondatja ezt velük. Azt ugyanakkor a Koreában állomásozó amerikai erők vezetője, Vincent Brooks kijelentette: „Az Egyesült Államok és Dél-Korea mindennap szövetségük erősítésén dolgozik, és azon, hogy választ adjon Észak-Korea agressziójára.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!