szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két héten belül szavaznak a brit parlamentben a Brexit elindításáról.

Gyors tempót diktálnak a brit parlamenti képviselők számára a Brexitről szóló vitában: az alsóház tagjainak mindössze egy hetük lesz arra, hogy kialakítsák véleményüket a kilépést elindító határozati tervezetről.

Theresa May benyújtotta

A miniszterelnök angolul mindössze 130 szóból álló határozati javaslattal állt elő. Ennek kilépésre vonatkozó része így hangzik: "A miniszterelnök az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkelye alapján értesítheti az EU-t az Egyesült Királyság kiválási szándékáról."

David Lidington, az alsóház elnöke most bejelentette: az általános vitát január 31-én kezdik, február 8-án pedig már a szavazást tartják arról, a kormány benyújtsa-e a kérelmet az EU felé a közösségből való kilépés elindításáról.

Az uniós alapszerződés 50-ik cikke rendelkezik arról, hogyan lehet elindítani a kilépést az EU-ból. A brit kormány ezt a kérelmet március vége előtt terjesztené be. Kedden azonban a brit Legfelsőbb Bíróság úgy határozott: mivel a kérelem benyújtása után a folyamat visszafordíthatatlan, az felülírja a brit EU-tagságról szóló törvényt is. Törvényt pedig csak a parlament módosíthat, ezért a kérelem elindítását is jóvá kell hagynia a két háznak.

Mindez azért problémás, mivel a britek többsége ugyan a Brexitet támogatta a tavalyi népszavazáson, ám a parlament tagjai (a briteknél mind egyéni körzet képviselői) többségükben a maradás oldalán állnak. A Metro már egy listát is közölt azokról a képviselőkről, akik blokkolhatják a folyamatot.

Brexit: a parlament jóváhagyása is kell az 50. cikkely aktiválásához

A brit kormány nem aktiválhatja önállóan az Európai Unió elhagyásához szükséges 50. cikkelyt, ahhoz a parlament jóváhagyására van szükség - így döntött az ország legfelsőbb bírósága.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!