szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Donald Trump mindenkivel jó viszont igyekszik kialakítani: Theresa May-t a Fehér Házban fogadta, és békülni kezdett a mexikói elnökkel is.

Nagy-Britannia és az Egyesült Államok „különleges kapcsolatát” hirdette fehér házi sajtótájékoztatóján Donald Trump és Theresa May. A különlegesség jele az, hogy a brit kormányfő volt az egy hete beiktatott amerikai elnök első külföldi vendége, Trump persze azt is megemlítette, hogy anyja Skóciában született. May pedig tolmácsolta neki II. Erzsébet királynő meghívását az Egyesült Királyságba.

A viszony egyelőre valóban békésnek tűnik, bár a brit miniszterelnök korábban arról beszélt, megmondja, ha valamiben nem értenek egyet. Most azonban csak ennyit mondott egy ezt firtató kérdésre: "biztosan lesznek majd dolgok, amiben nem értünk egyet".

A húszperces sajtókonferencián sok konkrétum annak ellenére nem hangzott el, hogy az amerikai és a brit újságírók elég lényegretörő kérdéseket tettek fel a két vezetőnek. Az amerikai elnök nem válaszolt például arra, mit gondol az abortuszellenes mozgalomról – Trump olyan rendeletet fogadott el a héten, amely elvonja a szövetségi támogatást az abortuszt is lehetőségként említő szervezetektől.

Nem vonta vissza azt a véleményét sem, amely szerint elfogadható a kínzás alkalmazása a kihallgatások során. Hozzátette azonban: most kinevezett védelmi minisztere, James Mattis „nem szükségszerűen hisz a kínzásban”, amivel nem feltétlenül ért egyet, de hát „ő a szakértő”.

Azokra a hírekre sem reagált, amelyek szerint az Oroszországgal szembeni szankciók feloldására készül. „Korai még erről beszélni” – hárította el a kérdést. Putyinról egyébként annyit mondott, „nem ismeri”, de igyekszik jó kapcsolatot kialakítani vele.

AFP / Brendan Smialowski

Theresa May ennél határozottabb véleményt fogalmazott meg: az EU irányvonalát követve azt tartja, hogy addig nincs mód a korlátozások feloldására, amíg Moszkva nem teljesíti a minszki megállapodásban foglaltakat.

A brit miniszterelnök beszélt arról is, hogy Trumppal együtt elkötelezettek a NATO fenntartásában. Felhívta ugyanakkor európai partnereit arra, hogy teljesítsék vállalásukat, hogy a GDP-jük 2 százalékát költsék védelemre.

A brit-amerikai kapcsolatokban is fontos szerepet kaphat a jövőben is a védelmi és a hírszerzési együttműködés – emelte ki Theresa May, aki az Iszlám Állam ellen is közös fellépést ígért.

Enyhül a viszony Mexikóval

Az újságírók Donald Trumpot a mexikói elnökkel folytatott beszélgetéséről is kérdezték. Az amerikai elnök pénteken a reggeli órákban egyórás telefonbeszélgetést folytatott Enrique Pena Nietóval, ami mindenképpen előrelépés, hiszen egy nappal korábban még a Twitteren folytattak sértett hangú párbajt. Az amerikai elnök elismételte: az megengedhetetlen, hogy az Egyesült Államoknak 60 milliárd dolláros a külkereskedelmi hiánya déli szomszédjával szemben, ezért „mindkét fél számára előnyös” kereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat kezdenek Mexikóval. Vagyis sem a büntetővámokról, sem a két ország határára tervezett falról nem esik már szó.

Az amerikai elnök fontosnak érezte azt is, hogy kifejtse véleményét a Brexittel kapcsolatban is. Hallgatósága megtudhatta, hogy a népszavazás napján (vagy ahogy ő fogalmazott: „a napon, amikor a Brexit megtörtént) az Egyesült Királyságban volt, és már akkor is örült. Ahogy most is csodálatos lehetőségnek tartja, hogy a britek végre maguk rendelkezhetnek a saját sorsukról, szemben „egy másik országgal”, ahol amiatt panaszkodtak, hogy „Európán keresztül” tudnak csak döntéseket hozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!