szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hivatalos adatok szerint a történteknek 10 halálos áldozata és 39 sérültje van.

A Nemzeti Terrorellenes Bizottság hivatalos közlése szerint az első hírekkel ellentétben nem kettő, hanem egy robbanás történt a Szennaja Ploscsagy és a Tyehnologicseszkij Insztyitut megállók között. Egy másik bombát is találtak a Ploscsagy Vossztanyja megállóban, amely azonban nem robbant fel, sikerült hatástalanítani.

Az orosz egészségügyi minisztérium szerint a merényletnek 10 halálos áldozata volt, közülük heten a helyszínen vesztették életüket, három áldozat ellátás közben halt meg. Még 39 embert ápolnak kórházban, közülük hatan vannak súlyos-életveszélyes állapotban. Az áldozatok között van egy kislány is, aki súlyos égési sérüléseket és agyrázkódást szenvedett.

"A szomszéd vagonban kihunyt a fény"

A Rosszija 24 tévécsatornának egy szemtanú a következőket mondta: "Épp hogy átszálltam arra a vonalra, ahol a robbanás történt. Az állomáson mindenki föl-alá szaladgált, füstszag volt, mindenki a kijáratok felé rohant."
 
Egy másik szemtanú a Bumaga.ru-nak számolt be: "A Szennajáról utaztam a Műszaki Főiskola felé. Egy csattanást hallottam, majd egy erős lökéshullámot és puskapor szagát. A szomszéd vagonban kihunyt a fény. A vonat nem állt meg azonnal. Amikor az állomásra értünk és megálltunk, az emberek a betört ablakokon keresztül menekültek ki, a metró biztonsági emberei pedig a kocsiból húzták ki a sebesülteket. Úgy tűnt, a negyedik vagy ötödik kocsi robbant fel. Legalább négy-öt embert láttam a földön feküdve. Az állomást ellepte a füst, az embereket sokkolták a történtek, bepánikoltak.

A detonációban 200-300 gramm trotilnak megfelelő robbanóanyag robbant. Az Interfax hírügynökség jelentése szerint ipari kamera rögzíthette a feltételezett merénylőt, aki aktatáskába rejtett, házilag barkácsolt pokolgépet robbantott a metróban. A Kommerszant az Iszlám Állam szélsőségeseit sejti a támadás mögött, akik a posztszovjet utódállamokból érkezhettek.

Szentpéterváron keddtől 3 napos gyászt rendeltek el. A tévécsatornáknak azt tanácsolják, tartózkodjanak a szórakoztató műsorok közvetítésétől.

Az Interfax szerint a robbanás akkor történt, amikor a szerelvény az alagútban haladt. A pokolgép a harmadik kocsiban volt, a detonáció akkor következett be, amikor éppen beért a vonat az alagútba.

Az RBK értesülése szerint a pokolgépet egy fiatalember helyezte el a vagonban. Amikor kinyílt az ajtó, a férfi, otthagyva egy táskát, kiszállt, és átment a szomszédos kocsiba.

Előbb két, majd nyolc metróállomást zártak le a városban, mostanra pedig az egész hálózaton felfüggesztették a metróközlekedést. A robbantások környékén, a belvárosban teljesen megbénult a forgalom.

A Rosszija 24 hírtelevízió jelentése szerint a hatóságok a nap folyamán több alkalommal is kutattak gyanús tárgyak után, és az egyik megállót ki is ürítették. A robbantás után a Pulkovo repülőtéren is rendkívüli állapotot vezettek be.

Vlagyimir Putyin elnök is Szentpéterváron van, egy kongresszuson vesz részt. Putyin már nyilatkozott is az ügyben, azt mondta, több lehetséges okot vizsgálnak, köztük terrorcselekmény elkövetését is. A pétervári robbanások után a moszkvai metróban is megerősítették a védelmet.

Az orosz felsőházban már terrorcselekményről beszélnek

Franz Klincevics az első orosz politikus, aki kimondta, hogy terrortámadás történt a pétervári metróban. Az orosz törvényhozás felsőháza, a Szövetségi Tanács védelmi és biztonsági bizottságában első elnökhelyettesként dolgozó politikus közleményében nyugalomra szólított fel mindenkit, mint megjegyezte, ebben a helyzetben nem szabad pánikot kelteni. "Sokat beszéltünk arról, hogy a terroristák első számú ellenségüknek tekintik Oroszországot, megtettük a szükséges óvintézkedéseket, mégis bekövetkezett a támadás."

Klincevicsnél valamivel óvatosabban fogalmazott a bizottság elnöke, Viktor Ozerov. Ő azt mondta, hogy a terrortámadások minden ismérve megfigyelhető Szentpéterváron. A robbantások forgalmas helyen történtek, a cél pedig a minél több emberi élet kioltása volt. Erre utalnak azok a hírek, hogy a helyszínen srapnelmaradványokat találtak.

Később az orosz főügyészség szóvivője, Alekszandr Kurenoj is terrortámadásnak minősítette a robbantást.

Legutóbb 2010 márciusában volt komoly robbantás, akkor Moszkvában két állomáson robbantottak, negyvenen haltak meg és százan sebesültek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!