szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikaiak is elismerték, hogy kedden interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki Észak-Korea, amely akár Alaszkáig is képes lehetett volna tömegpusztító fegyvert célba juttatni.

Az ENSZ Biztonsági Tanács ülésének összehívását kezdeményezte az Egyesült Államok az újabb észak-koreai rakétakísérlet miatt – közölte kedden az amerikai ENSZ-misszió egyik szóvivője.

Az amerikai misszió szóvivője azt mondta, hogy a 15 tagú ENSZ-testület várhatóan szerdán tanácskozik zárt ajtók mögött. Diplomaták szerint helyi idő szerint szerdán délután három órakor (magyar idő szerint este kilenckor) ül össze a BT.

Észak-Korea kedden az ország nyugati részéből lőtt ki újabb ballisztikus rakétát, ami a Japán-tengerbe csapódott. A japán kormány korábban már közölte, hogy a rakéta, kilövése után negyven perccel, több száz kilométert megtéve csapódott a Japán-tengerbe.

Néhány órával a rakétakísérlet után jelentette be Észak-Korea, hogy most először hajtott végre sikeres kísérletet nagy hatótávolságú, interkontinentális ballisztikus rakétával. Az észak-koreai állami média azt állította, hogy ezzel a rakétával Phenjan a világ bármely pontjára képes csapást mérni.

Az amerikai hadsereg korábban azt közölte, hogy Észak-Korea szárazföldi telepítésű, közepes hatótávolságú rakétát bocsátott fel annak ellenére, hogy interkontinentális rakétáról tájékoztatta a nyilvánosságot. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter azonban helyi idő szerint kedd este közleményében megerősítette, hogy Észak-Korea valóban interkontinentális ballisztikus rakétát tesztelt.

Válaszul az újabb rakétakísérletre az amerikai és a dél-koreai hadsereg szerdán hadgyakorlatot hajtott végre Dél-Korea partjainál, Atacms típusú amerikai harcászati és Hyunmoo típusú dél-koreai rakétarendszerekkel, amelyek az amerikai hadsereg szerint gyorsan bevethetők, és nagy pontosságú csapásokat tudnak végrehajtani Észak-Korea területén bármilyen időjárási viszonyok között.

Az interkontinentális rakéta tesztjével Észak-Korea nagy előrelépést tett rakétaprogramjában. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy képes tömegpusztító fegyvert célba juttatni az Egyesült Államok területére, legalábbis egész Alaszka elérhetővé válik számára.

A nemzetközi közösség heves elutasítással reagált a rakétakísérletre. Hírügynökségek idézték szerdára virradóra António Guterres ENSZ-főtitkárt, aki ugyancsak határozottan elítélte a rakétakísérletet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Félelmetes bejelentést tett Észak-Korea

Észak-Korea szerint a Japán felé kilőtt rakéta interkontinentális volt, pontosan célba talált, és ezek után a világ bármely pontjára képesek csapást mérni.

Dercsényi Dávid Világ

Félelem és rettegés: Mit tud valójában Észak-Korea interkontinentális rakétája?

Nagyot lépett áhított célja felé Észak-Korea, de még távol van attól, hogy atomtöltetű rakétákkal fenyegesse az USA-t. Kisebb rakétáival viszont vígan bizniszelhet a világban – a hagyományos szankciós politika fabatkát sem ér. Ám a nagyhatalmak nem fogják hagyni, hogy Kim Dzsong Un nevessen a végén, ha eljön az ideje, lecsapnak.