szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ezt állítja egy új könyv Amerikában. A szerző szerint a németek sokkal közelebb jutottak az atombombához, mint ahogy azt korábban feltételezték. Critical Mass – Kritikus tömeg – ez a könyv címe. A szerző Carter Hydrick.

Fél tonna dúsított uránról van szó. Hol találták ezt az amerikaiak? Egy német tengeralattjáróban, mely Japán felé tartott néhány magas rangú tiszttel együtt. Ulrich Kessler tábornok, a németek atomprogramjának egyik kulcsfigurája vitte a szállítmányt Japánba, mely 1945 májusában még kitartott az USA elleni háborúban. Németország kapitulált. Karl Dönitz tengernagy elrendelte, a flotta is adja meg magát. Így került amerikai kézre az U-234-es tengeralattjáró. Csakhogy erről eddig senki sem tudott, pedig 72 év telt el – írja a brit Daily Mail a könyv ismertetőjében.

Miért a titkolózás?


A tengeralattjáró 500 kilogramm dúsított uránt vitt Japánba. Az amerikai atombomba-program vezetői azonnal teljes hírzárlatot rendeltek el. Majd a helyszínre küldtek a program egyik magas rangú biztonsági tisztjét: vigye a szállítmányt Amerikába. Ahol a tudósok gőzerővel dolgoztak az atombombán, de kevés volt a szükséges dúsított urán. Most – hála a németek kapitulációjának – a probléma megoldódott. Így készült el az atombomba, mely földig rombolta augusztusban Hirosima városát Japánban. Legalábbis ezt állítja a szerző, Carter Hyridck. Aki többször ellátogatott Los Alamosba, ahol a tudósok a bombán dolgoztak. A szerző olyan dokumentumok alapján dolgozott, melyek mindmáig szigorúan titkosak maradtak. Szerinte még bőven maradtak titkok. Például az, hogy mennyire álltak közel az atombombához a németek?


A könyv szerint a nácik már Lengyelország lerohanása után megkezdték az atomprogramot, mely jól haladt előre. Werner Heisenberg, a tudóscsoport vezetője már 1939 végére kidolgozta az elvi megoldást a maghasadásra. Miért nem lett mégsem meg a bomba a nácik bukásáig? Erre a kérdésre nincs válasz. A szerző szerint mindmáig szigorúan titkosak ezek a dokumentumok. Mint ahogy persze az is, hogy von Ardenne professzor, Hitler kedvenc atomfizikusa miért kapott Sztálin-díjat a Szovjetunióban nem sokkal azután, hogy Moszkvában bejelentették: megvan a szovjet atombomba.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!