szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A katolikus országban most csak akkor végezhető abortusz, ha a terhesség veszélyezteti az anya életét.

Jövőre népszavazást tartanak az abortusz engedélyezéséről Írországban, ahol rendkívül szigorúak a magzatelhajtásra vonatkozó jogszabályok. A referendumot 2018 májusában vagy júniusában, néhány héttel Ferenc pápa írországi látogatása előtt tartják – jelentette be kedden a dublini kormány.

Írországban mindig is tilos volt a terhességmegszakítás, az alkotmányba azonban csak 1983-ban került be, miután népszavazáson 67 százalék voksolt e mellett.

A szigetországban most kizárólag akkor engedélyezik az abortuszt, ha a terhesség folytatása veszélybe sodorja az anya életét. Mivel a katolikus országban minden más körülmények között tilos a magzatelhajtás, a terhes nők rákényszerülnek arra, hogy kihordják a gyógyíthatatlan betegségekben szenvedő magzatokat vagy külföldön, legtöbb esetben Nagy-Britanniában végeztessék el az abortuszt.

A júniusban hivatalba lépett ír kormány több alkotmánymódosítással kapcsolatban is népszavazást akar kiírni, így akár nyolc referendumot is tarthatnak a közeljövőben, köztük olyan témákban, mint a válás, a külföldön élő írek szavazati joga az elnökválasztáson, valamint a választójogi korhatár leszállítása 16 évre.

Népszavazásra bocsáthatják azt is, hogy a polgármestereket közvetlenül válasszák meg, továbbá az istenkáromlás tilalmáról, valamint az arról szóló alkotmánymódosítás eltörlését, hogy a nők helye a konyhában van.

Írországban gyakoriak a népszavazások, 2001 óta 15 referendumot tartottak. 2015-ben népszavazáson dőlt el az azonos neműek házasságkötésének engedélyezése is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!