szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy New York-i bíró úgy döntött, vissza kell szolgáltatni két Egon Schiele-rajzot az eredeti tulajdonos leszármazottainak. A zsidó származású ausztriai színész és rendező, Fritz Grünbaum a dachaui koncentrációs táborban halt meg, a magyar származású londoni galériatulajdonos igazságtalannak tartja a döntést.

A két rajzot a 449 darabos Grünbaum-gyűjtemény többi darabjával  az Ausztriát elfoglaló nácik 1938-ban kobozták el. A műalkotások jelenlegi tulajdonosa, a londoni Richard Nagy galériatulajdonos szerint a döntés igazságtalan, mert ő törvényesen vásárolta meg a rajzokat. A per az után kezdődött, hogy az 1941-ben megölt Grünbaum leszármazottai 2015-ben meglátták a rajzot egy New York-i árverésen.

A New York-i bíró az alapján döntött a műalkotások visszaszolgáltatásáról, hogy az amerikai törvények szerint a holokauszt idején a zsidóktól elrabolt képeket akkor kell visszaadni az eredeti tulajdonos leszármazottjainak, ha az igényt a műalkotás felfedezésétől számított hat éven belül jelentik be. A Grümbaum-leszármazottak szerint a kép felfedezésének az időpontja 2015, hiszen az örökösök ekkor látták meg a műalkotásokat. „A bírói döntés egy újabb lépés afelé, hogy az eredeti tulajdonosok leszármazottjai visszakapják a történelem legnagyobb műkincslopása során elkobzott alkotásokat” – mondta az ítélet kihirdetése után Raymond Down ügyvéd.

A Nagy-galéria honlapja szerint egyébként a Schiele-rajzokat a műgyűjtő 2011-ben mutatta be először egy Londonban rendezett kiállításon. A galériatulajdonos nagyszülei 1938-ban emigráltak Magyarországról Ausztráliába, s ő 1976-ban költözött át Sydneyből Londonba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!