szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miért választották a csúcstalálkozó helyszínéül a déli oldalt, hogyan vigyáztak Kim Dzsong Un észak-koreai vezető biztonságára, s miért maradt el a tisztelgések egy része? Íme a válaszok.

Észak-Korea egy 18 évvel ezelőtt elhangzott mondat miatt egyezett bele abba, hogy a Korea-közi határ déli oldalán rendezzék meg Kim Dzsong Un észak- és Mun Dzse In dél-koreai vezető találkozóját. A 2000-es csúcstalálkozót Phenjanban, az északi fővárosban tartották, s az akkori dél-koreai elnök, Kim De Dzsung azt mondta a nála 17 évvel fiatalabb észak-korai vezetőnek, Kim Dzsong Ilnek, hogy a szokás általában az, hogy a fiatalabb ember látogatja meg az idősebbet, s ezért az lenne az illendő, ha Kim Dzsong Il ellátogatna Szöulba. A vizit azonban elmaradt, s most Kim Dzsong Un a BBC szerint valószínűleg tiszteletét akarta mutatni azzal, hogy ő látogat a nála idősebb dél-koreai elnökhöz.

Kim Dzsong Unt számtalan biztonsági ember vette körül, a politikus limuzinját kocogva kísérő 12 testőr csak a töredékét alkotta a csapatnak. Az észak-koreai biztonsági szolgálatnak mindenre megvoltak a maga emberei. Az egyik, lehallgató berendezések, illetve robbanószerkezetek után kutató brigád tagjai minden olyan helyiségbe előre mentek, ahová később belépett Kim Dzsong Un is. Egy másik csapat pedig azzal foglalkozott, hogy fertőtlenítő anyaggal lefújjon minden olyan felületet, széket vagy asztalt, amihez a tárgyalások során hozzáérhet a phenjani vezető. Az esetleges mérgezést elkerülendő pedig – a csúcstalálkozók esetében szokatlan módon – a két küldöttség külön-külön ebédelt.

Az észak-koreai vezér egy hordozható WC-t is magával vitt a tárgyalásokra, mert nem akarta, hogy a dél-koreaiak – vizeletének és székletének megvizsgálásával – információkat szerezzenek egészségi állapotáról.

Kim Dzsong Un – ugyancsak nemzetbiztonsági megfontolásokból – sohasem használ nyilvános mellékhelyiségeket, a népvezéri hordozható WC-t úgy tervezték meg, hogy azt a phenjani diktátor által használt járművek bármelyikébe be lehessen szerelni. Minderről az a Li Jun Keol számolt be, aki Dél-Koreába szökése előtt egy ideig Kim Dzsong Un testőrségénél szolgált. Li azt is elmesélte, hogy csak a vezér használhatja a mozgó WC-t, bárki, aki nem tud uralkodni magán, súlyos büntetésre számíthat.

Míg a találkozó egészében jó hangulatú volt, furcsa játék zajlott a tisztelgésekkel. Az észak-korai védelmi miniszter és a vezérkari főnök például tisztelgett, amikor találkozott Mun Dzse Innel, a dél-korai parancsnokok viszont nem köszöntötték Kim Dzsung Unt. Kim viszont úgy fogadta a dél-koreai díszszázad köszöntését, hogy azt nem viszonozta tisztelgéssel. Az üzenet az volt, hogy a két hadsereg hivatalosan még mindig harcban áll egymással, hiszen 1953-ban csak tűzszünettel zárták le a véres háborút.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dercsényi Dávid Világ

Észak-Korea szándékosan rémisztgethetett, hogy megbékélésre késztesse ellenségeit

Ideálisak a körülmények a koreai megegyezésre: az USA elnöke hajlik Kim Dzsong Un és rezsimje elismerésére, a vezetők erejük és hatalmuk teljében vannak, és úgy fest, a korábban agresszív és provokatív észak-koreai stratégia is sikerrel járt – Csoma Mózes Korea-szakértővel beszélgettünk a történelmi jelzővel illetett legfrissebb fejlemények után.