szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A strasbourgi testület megállapította, hogy Lengyelország jogsértő módon exhumáltatta a 2010-es baleset áldozatait, a családtagok ugyanis tiltakoztak szeretteik kihantolása ellen.

Elmarasztalta Lengyelországot a 2010-es szmolenszki légikatasztrófa áldozatainak exhumálása ügyében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB). A testület szerint a holttestek kihantolása jogsértő volt. A felperesek, Ewa Maria Solska és Malgorzata Ewa Rybicka sikertelenül tiltakoztak volt férjeik holttestének hozzájárulásuk nélküli exhumálása ellen, és a döntés ellen nem is fellebbezhettek, ezért végül tavaly a strasbourgi bírósághoz fordultak.

A strasbourgi bírák csütörtökön kimondták, hogy a szmolenszki katasztrófa hatékony kivizsgálásának fontosságát számításba kell venni, de a lengyel törvény nem biztosított felülvizsgálati lehetőséget ez ellentétes érdekek ütköztetésére, a panaszosokat így megfosztották a minimális szintű védelemtől is. Az EJEB megállapította, hogy a lengyel hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményének a családi élet tiszteletben tartásáról szóló, 8-as cikkét, és ezért fejenként 16 ezer euró (5,2 millió forint) kártérítést ítélt meg a panaszosoknak.

Az oroszországi Szmolenszk közelében 2010. április 10-én lezuhant lengyel kormánygép Lech Kaczynski néhai elnök küldöttségét szállította a katyni vérengzés 70. évfordulója alkalmából rendezett gyászünnepségre. A szerencsétlenséget a fedélzeten lévő 96 ember közül senki sem élte túl. A 2015-ben hatalomra jutott lengyel kormány szerint a korábbi megállapításokkal szemben nem baleset történt, ezért új vizsgálatot rendeltek el, ennek keretében pedig ismét megvizsgálták a holttesteket.

Az elmarasztaló ítéletre Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter, egyben lengyel főügyész reagált. Szerinte az általa irányított ügyészség azt tette, amit tennie kellett, a felelősség egyértelműen az előző kormányt terheli. Akkoriban ugyanis nem teljesítették azokat az előírásokat, amelyek bonctani vizsgálatot rendelnek el minden légi katasztrófa esetén. Szerinte rögtön a baleset után kellett volna elvégezni a bonctani vizsgálatokat, nem pedig évekkel később.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Az oroszok beavatkoztak a 2015-ös lengyel választásba is?

Egyre több jel utal arra, hogy Oroszországnak köze volt a lengyel belpolitikai életet válságba sodró 2014-es lehallgatási botrányhoz: kiderült, hogy az a lengyel üzletember, akit elítéltek a törvénytelen akció megszervezéséért, sok millió dollárral tartozott oroszországi üzletembereknek. Részben a botrány miatt omlott össze a jobbközép Polgári Platform támogatottsága, s nyerhette meg a választást 2015-ben a Jog és Igazságosság (PiS) nevű illiberáis párt.