szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Szerinte olyan kémprogramot találtak a telefonján, amelyet csak kormányok használhatnak. Omar Abdul-Azíz attól fél, a beszélgetéseiknek is közük lehetett Dzsamál Hasogdzsi eltűnéséhez.

Újabb szál került elő a szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi eltűnésével kapcsolatban: egy Kanadában élő szaúdi ellenzéki azt állítja, hogy lehallgatták az újságíróval folytatott beszélgetését. Omar Abdul-Azíz szerint Rijád feltörte a telefonját, amelyen a torontói egyetem olyan kémprogramot talált, amelyet kizárólag kormányok vásárolhatnak meg.

Abdul-Azíz szerint más, Kanadában, az Egyesült Államokban, Törökországban és Szaúd-Arábiában élő ellenzékiekkel folytatott beszélgetéseit is lehallgatták. A férfi az elmúlt hónapban több projektben dolgozott együtt Hasogdzsival, többek között egy olyan kampányban, amely a közösségi hálókon szembeszállt a rijádi rendszer propagandájával. Hasogdzsi akkor támogatta a projektet, Abdul-Azíz viszont attól tart, hogy éppen ez lehetett a veszte.

A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsinak október 2-án veszett nyoma, miután felkereste a szaúdi főkonzulátust Isztambulban. A török hatóságok szerint a külképviseleten meggyilkolták, de Rijád tagadja ezt, szerintük az újságíró épségben elhagyta az épületet, és utána tűnt el. Menyasszonya viszont az épületnél várta, és azt mondja, Dzsamál Hasogdzsi nem hagyta el a főkonzulátust.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Ezerrel szivárogtat a Hasogdzsi-ügyben a török kormány, Trump is fenyegeti a szaúdiakat

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár az igazság kiderítését követelte a Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán tett látogatása során eltűnt újságíró, Dzsamal Hasogdzsi ügyében. Miközben a világszervezet első embere azt mondta, attól tart az ellenzékiek eltüntetése „új normává válhat”, Donald Trump amerikai elnök közölte, Rijád súlyos büntetést kap, ha kiderül, hogy a királyságnak köze van Hasogdzsi eltűnéséhez. Már török kormánylap is ír a gyilkosság idején készült hangfelvételekről.